Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina chce počas zimy platiť za ruský plyn menej než 228 USD za 1000 m3

Ukrajina od júla nenakupovala plyn z Ruska z dôvodu dlhodobého sporu o cenu. Minulotýždňové rokovania viedli k predbežnej dohode o dodávkach počas zimy. Kontrakt však zatiaľ nebol podpísaný.

Ruský minister energetiky Alexander Novak v sobotu (26.9.) vyhlásil, že Kyjev zaplatí počas zimy za 1000 m3 okolo 230 USD, pričom v tejto cene je už zarátaná zľava.

Demčyšyn však na dnešnej tlačovej konferencii signalizoval, že cena bude nižšia než 228 USD za barel. Odmietol uviesť presnú cenu, povedal však, že ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz plánuje kúpiť 2,2 miliardy m3 ruského plynu za 500 miliónov USD. To by podľa výpočtov agentúry Reuters znamenalo približne 227 USD za 1000 m3.

Ukrajinský minister energetiky dodal, že cena môže v 1. kvartáli 2016 klesnúť o ďalších 5 % z dôvodu znižovania globálnych cien ropy.

Podľa dohody o dodávkach plynu z Gazpromomu z roku 2009 sa cena komodity pre Ukrajinu stanovuje každý štvrťrok a je závislá od ceny ropy a ropných produktov.

„Očakávame, že cena plynu bude v 1. štvrťroku ešte nižšia. Očakávame, že cena od európskych partnerov klesne,“ uviedol Demčyšyn. Kyjev bude podľa neho pokračovať v nákupe plynu z Európskej únie (EÚ) aj po podpise novej dohody s Moskvou.

(1 EUR = 1,1170 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.