Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina chce nakúpiť plyn z Európy a znížiť tak závislosť od Ruska

„Spoločnosť Naftogaz plánuje podpísať s nemeckou firmou RWE krátkodobý kontrakt na dodávky plynu nakúpeného na spotových trhoch v Európe. Kontrakt na dodávky suroviny, ktoré by na Ukrajinu smerovali cez slovenskú tranzitnú sieť, by sa mal podpísať v najbližšom čase,“ uviedol týždenník. Noviny okrem toho informovali, že Ukrajina rokovala aj s Tureckom a Bulharskom o dodávkach skvapalneného plynu z tureckých zásobníkov cez bulharskú tranzitnú sieť.

Rusko a Ukrajina sa už dlhší čas nevedia dohodnúť na novej zmluve o dodávkach plynu, v rámci ktorej Ukrajina žiada zníženie cien. Podľa Kyjeva je totiž súčasná dohoda pre štát finančne nevýhodná a poškodzuje jeho ekonomiku. Rusko dalo najavo, že je ochotné na znížené ceny pristúpiť, ale len za získanie kontroly nad ukrajinským systémom plynovodov prepravujúcich surovinu do Európy.

Kyjev doviezol v januári tohto roka z Ruska vyše 1,8 miliardy m3 plynu, no vo februári musel pre silné mrazy objem zvýšiť až na 3,1 miliardy m3. V januári tohto roka zaplatila Ukrajina za 1000 m3 416 USD (315,37 eura), pritom priemerná cena za dodávky ruského plynu pre Európu klesla v januári pod 410 USD/1000 m3.

Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

(1 EUR = 1,3191 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.