Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina chce dovážať plyn z Rumunska

Rumunsko „hľadá trh, zatiaľ čo pre nás je ich plyn zaujímavý z hľadiska diverzifikácie“ dodávok, povedal Prokopiv podľa Reuters novinárom. Rumunsko bude mať na budúci rok k dispozícii pravdepodobne až dve miliardy kubických metrov plynu, dodal.

Ukrajina v minulosti pokrývala väčšinu svojej spotreby plynu dodávkami z Ruska. Vlani boli uprostred zhoršujúcich sa vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou zavedené spätné toky plynu z EÚ na Ukrajinu.

Krajine mali zabezpečiť dodávky plynu potom, čo jej Rusko vlani v júni prestalo dodávať plyn kvôli sporom o cenu a kvôli dlhom, ktoré mala Ukrajina za predchádzajúce ruské dodávky. Zásobovanie Moskva obnovila vďaka októbrovej dohode o zimnom cenovom balíku, ktorá ale vypršala tento rok v marci. Na začiatku marca sa strany dohodli na zabezpečení dodávok pre Ukrajinu do konca júna.

Zhruba polovicu plynu dovážaného na Ukrajinu Kyjev teraz nakupuje od Slovenska, Poľska a Maďarska. Zvyšok podľa údajov Ukrtransgaz dováža z Ruska.

Rumunsko už vyváža svoj plyn do Moldavska. Plynovod, ktorý spája rumunské a moldavské prepravné potrubné systémy, má kapacitu až 1,5 mld. metrov kubických plynu ročne.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.