Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový ventil + vlajky EU-SK-UA - vláda UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky EU-SK-UA
9. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina by mala zvýšiť tempo napĺňania zásobníkov plynu

Aktuálne Kyjev importuje plyn iba zo Slovenska, pričom využíva len časť dostupnej kapacity. Maximálna denná kapacita plynovodu Vojany – Užhorod je 40 miliónov m3 plynu. Počas prvého júlového týždňa sa ale denný prietok pohyboval pod 14 miliónov m3 plynu.

Ukrajina tiež môže dovážať plyn reverzným tokom z Poľska a Maďarska, avšak v júli ich ešte nevyužila.

Väčší malý reverz

Ukrajinské médiá v utorok informovali o rokovaniach medzi Ukrtransgazom a Eustreamom o navýšení kapacity toku zo Slovenska na 55 – 57 miliónov m3. Termíny realizácie projektu sú zatiaľ otázne. Podľa našich informácií sa hovorí o decembri tohto roka.

Hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan pre náš portál potvrdil, že minulý týždeň prebehli bilaterálne rokovania o navýšení kapacity tzv. malého reverzu. „Ukrajinská strana nás požiadala o prehodnotenie možnosti navýšenia kapacity a potrebných technických úprav,“ uviedol Chuguryan s tým, že denná kapacita by mohla dosiahnuť 54 miliónov m3.

Pomalé napĺňanie zásobníkov

Podľa údajov v európskom systéme GIE sú ukrajinské zásobníky plynu aktuálne naplnené približne na 40 %, čo je o 5 % menej než pred rokom. Zatiaľ čo v polovici júla 2014 objem uskladneného plynu dosahoval 14,5 miliardy m3, teraz je to ešte len 12,2 miliardy m3.

Po tom, ako sa 30. júna vo Viedni nepodarilo v trilaterálnych rokovaniach dosiahnuť dohodu o dodávkach plynu z Ruska počas 3. štvrťroku, eurokomisár Maroš Šefčovič ubezpečoval, že Ukrajina má dostatok času na naplnenie zásobníkov pred vykurovacou sezónou. Poukázal na to, že Kyjev môže dodatočných 7 miliárd m3 doplniť buď troma reverznými tokmi s celkovou kapacitou až 1,8 miliárd m3 mesačne, z vlastnej ťažby alebo z Ruska, ak sa podarí dohodnúť na ďalšej spolupráci.

Miliardový fond

V pondelok ukrajinská vláda nariadila štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, aby vytvorila fond v objeme 1 miliardy dolárov na financovanie nákupu, prepravy a skladovania zemného plynu. Firma má k naplneniu fondu využiť dohody so zahraničnými veriteľmi, ktoré sú garantované štátom.

Bloomberg citoval niekoľkých analytikov, podľa ktorých je nutné obnoviť dovoz plynu z Ruska na Ukrajinu pred zimnou sezónou. Alexander Parašij, analytik z Concorde Capital v Kyjeve, zase tvrdí, že Ukrajina má stále dosť času na prípravu. Plynári podľa neho pravdepodobne čakajú na ďalšiu medzinárodnú finančnú pomoc, výhodnejšie ceny plynu na trhu a lepší výmenný kurz.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.