Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina by mala mať v zime dostatok plynu na bezproblémový tranzit do EÚ

Ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz zastavila nákup plynu od ruského Gazpromu v stredu 1. júla po tom, ako sa ministri energetiky Ruska a Ukrajiny nedohodli na cenách za dodávky ruského plynu na 3. kvartál. „Pozastavenie dodávok nebude mať vplyv na (energetickú) bezpečnosť alebo transport plynu (do Európy) či na prípravu na novú vykurovaciu sezónu,“ povedal Demčyšyn.

Dodal, že pred zastavením dodávok plynu Ukrajina denne tlačila do zásobníkov asi 60 miliónov kubických metrov (m3) plynu a predpokladá, že do polovice jesenného obdobia bude mať v zásobníkoch vďaka vlastným zdrojom a dodávkam z Európy približne 18 miliárd m3 suroviny. Podľa Demčyšyna má Ukrajina momentálne rezervy plynu v objeme približne 12 miliárd m3.

Zdroje z ruského energetického trhu uviedli, že Ukrajina musí mať na zabezpečenie stabilného tranzitu plynu do Európy počas zimného obdobia v zásobníkoch minimálne 19 miliárd m3 suroviny. Podľa Demčyšyna však bude stačiť aj 16,6 miliardy m3, čo je objem, ktorý mala Ukrajina minulý rok.

Približne tretina z plynu spotrebovaného v Európskej únii pochádza z Ruska, z čoho polovica sa transportuje cez územie Ukrajiny. Demčyšyn dodal, že Kyjev nemieni tento rok zásobovať plynom východné oblasti Ukrajiny, ktoré sú pod kontrolou separatistov. V roku 2014 Kyjev odčerpal zo zásobníkov asi 2 miliardy m3 plynu v prospech separatistických regiónov, ktoré však za dodávky nezaplatili. Minister zároveň uviedol, že spotreba plynu na Ukrajine klesla v porovnaní s minulým rokom približne o 20 %.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.