Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
4. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina bude môcť cez Slovensko získavať viac plynu

Spoločnosť Eustream vyhlásila procedúru Open Season na zvýšenú prerušiteľnú kapacitu v bode Budince v objeme 4,5 mil. metrov kubických denne. Podľa slovenského prepravcu ide o reakciu na technické zmeny na ukrajinskej strane, v dôsledku ktorých sa zvýšila technická kapacitu plynovodu Vojany-Užhorod. Prepravná kapacita revezného chodu na Ukrajinu sa tak navýši na 31,5 miliónov metrov kubických plynu denne.  

Termíny a podmienky

Ako ďalej informoval slovenský prepravca, záujemcovia sa môžu registrovať od dnes do 17. novembra. Záväzné požiadavky na prepravnú kapacitu budú môcť predkladať do 19. novembra.

Dodatočná kapacita, ktorá je predmetom Open Season, bude k dispozícii úspešným účastníkom procedúry od 1. januára 2015.

Do konca tohto roka bude dodatočná kapacita v rovnakom objeme k dispozícii všetkým záujemcov. „Od zajtra od 12:00 poludnia bude publikovaná na stránkach spoločnosti Eustream a bude ju možné objednať v zmysle štandardných podmienok definovaných v prevádzkovom poriadku,“ informoval Vahram Chuguryan, hovorca spoločnosti. 

Na Jesennej konferencii SPNZ vyhlásil predseda predstavenstva Eustream Tomáš Mareček, že v súvislosti s tzv. „vojanským“ plynovodom sa do budúcnosti uvažuje aj s možnosťou jeho obojsmernej prevádzky. Tým by mohli ukrajinské zásobníky plynu získať prístup na trh EÚ, čo by pre obchodníkov vytvorilo prístup k dodatočným 30 mld. metrov kubických skladovacej kapacity.

Reverz od septembra

Reverzný tok plynu na Ukrajinu cez územie Slovenska sa spustil do komerčnej prevádzky v septembri. Plynovod Vojany-Užhorod spojil prepravné siete Eustream a Ukrtransgaz v novom bode Budince. V tom čase deklarovaná prepravná kapacita nového potrubia predstavovala  zhruba 27 miliónov metrov kubických plynu denne. Zákazníkmi spoločnosti Eustream bola vykúpená do konca roku 2019.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.