Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina a Rusko uzavreli dohodu o objeme prepravovaného plynu

Export ruského plynu do Európy cez Ukrajinu dosiahne v nasledujúcich piatich rokoch objem minimálne 112 mld. kubických metrov ročne. Oznámil to dnes ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko s odvolaním sa na nový dodatok k existujúcej dohode o tranzite plynu, ktorý dnes podpísali obe strany.

„Podpísali sme novú zmluvu, podľa ktorej sa cez Ukrajinu v nasledujúcich piatich rokoch prepraví do Európy 112 mld. m3 plynu,“ vyhlásil Bojko. „Je to veľký kompromis. Prvýkrát od januára 2009 sme dosiahli určitú istotu o objeme prepravovaného plynu,“ dodal.

Rusko plánuje tento rok prepraviť cez Ukrajinu 110 – 116 mld. m3 plynu, čo predstavuje zvýšenie oproti 96 mld. kubíkom v minulom roku.

V januári 2009 Moskva na dva týždne zastavila dodávky komodity do Európy, vrátane Slovenska, pre spory s Kyjevom o cenu plynu. To malo negatívny vplyv na povesť Ruska ako spoľahlivého dodávateľa suroviny a prinútilo to úniu, aby hľadala nové zdroje plynu, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.