Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2009 Ostatné od Energia.skSITA

Ukrajina a Moldavsko novými členmi Energetického spoločenstva

Komisár pre energetiku EÚ „Prijatie Ukrajiny a Moldavska za právoplatných členov Energetického spoločenstva môže urýchliť energetické reformy v oboch krajinách. Tie môžu vyústiť do obojstranne výhodného rozšíreného energetického trhu, ktorý by bol založený na spoločných pravidlách,” uzavrel Andris Piebalgs.

Pred prijatím protokolu o pristúpení musia byť všetky právne normy kompatibilné s direktívou 2003/55/EC. „Plynová kríza z januára 2009 nás poučila v mnohých veciach. Odhliadnuc od inštitucionálnych a infraštrukturálnych obáv sú ciele Zmluvy veľkou výzvou pre Ukrajinu. Musíme preto plne podporovať jej čo najrýchlejšie prijatie,” povedal Slavčo Nejkov, riaditeľ sekretariátu Energetického spoločenstva.

Ministerská Rada sa zaoberala tiež rozšírením pôsobnosti práce Energetického spoločenstva. Ministri sa dohodli na rozšírení právnych noriem Zmluvy v rámci troch smerníc o energetickej efektívnosti. Súčasťou národných legislatív by sa mohli stať už v decembri 2011.

Na programe ministerskej rady bola tiež otázka mechanizmu urovnávania sporov v Energetickom spoločenstve. Pri presadzovaní komunitárneho sa mechanizmus osvedčil. Občania majú možnosť podať sťažnosť adresovanú vláde v prípade neplnenia záväzkov Zmluvy. Sekretariát doteraz eviduje 5 sťažností.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.