Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľkoobchodný trh s elektrinou a plynom robí vrásky aj ÚRSO elektrina plyn zdroje trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
20. februára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ukončiť zmluvu s dodávateľom energií môžu domácnosti do konca marca

Odberatelia, ktorí majú v roku 2024 uzatvorenú zmluvu o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu, môžu požiadať svojho dodávateľa o ukončenie tejto zmluvy do konca marca.

Táto zmena bude mať účinnosť od 1. januára budúceho roka. „V prípade, že ju neuskutočnia, zmluva sa im automaticky predlžuje na nasledujúci kalendárny rok,“ dodal hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta.

Zmena dodávateľa

Ak chcú takzvaní zraniteľní odberatelia, ktorými sú hlavne domácnosti alebo menší odberatelia plynu a elektriny mimo domácnosti, pokračovať v dodávke elektriny a plynu za regulované ceny a nechcú zmeniť dodávateľa, nemusia robiť nič. Súčasná zmluva o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu sa im automaticky predĺži na celý kalendárny rok 2025.

Ak však majú títo odberatelia záujem o zmenu dodávateľa, ale zachovanie dodávky elektriny alebo plynu za regulovanú cenu, mali by do 31. marca 2024 oznámiť svojmu dodávateľovi úmysel ukončiť zmluvu o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu a zároveň do 31. marca 2024 požiadať nového dodávateľa o uzatvorenie zmluvy o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu s účinnosťou od 1. januára 2025,“ dodal Šebesta.

Zraniteľní odberatelia

Ak sa zraniteľní odberatelia rozhodnú od 1. januára 2025 odoberať od svojho dodávateľa elektrinu alebo plyn za neregulovanú cenu, teda trhovú cenu nepodliehajúcu regulácii zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), mali by do 31. marca 2024 oznámiť svojmu dodávateľovi úmysel ukončiť zmluvu o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu.

Zároveň by mali požiadať dodávateľa o uzatvorenie novej zmluvy za neregulovanú (trhovú) cenu. „Obe zmeny nadobudnú účinnosť od 1. januára 2025,“ doplnil Šebesta s tým, že neregulovaná (trhová) cena môže byť nižšia, ale aj vyššia, ako cena regulovaná ÚRSO.

Elektrina a plyn

Ak odberateľ odoberá v roku 2024 elektrinu alebo plyn za neregulovanú cenu a má od 1. januára 2025 záujem o regulovanú cenu, mal by taktiež najneskôr do 31. marca 2024 požiadať dodávateľa o uzatvorenie zmluvy o združenej dodávke elektriny alebo plynu za regulovanú cenu s účinnosťou od 1. januára 2025.

SPP umožňuje svojim zákazníkom, súčasným aj budúcim, požiadať o vyššie uvedené zmeny na Zákazníckych centrách SPP, ako aj telefonicky na čísle 0850 111 363 (v čase od 8.00 do 18.00) a e-mailom na zakaznickalinka@spp.sk,“ konštatoval Šebesta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.