Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD: Záťažové testy boli objektívne a transparentné

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) vykonal záťažové testy atómových elektrární objektívne a transparentne v rámci svojich kompetencií. Uviedla hovorkyňa úradu Miroslava Pirožeková v reakcii na tlačové vyhlásenie organizácie Greenpeace. Tá kritizovala údajné nedostatky finálnej Národnej správy zo záťažových testov na Slovensku. Pirožeková konštatuje, že Slovensko ako prvá krajina v EÚ prostredníctvom úradu zorganizovala verejné stretnutie k výsledkom testov, na ktorej sa zúčastnila aj organizácia Greenpeace. Všetky vznesené otázky boli počas stretnutia zodpovedané a nikto zo zúčastnených nespochybnil proces a výsledky testov, dodáva. Zdôrazňuje, že rozsah tzv. strestestov je určený Deklaráciou ENSREG, ktorej štruktúru jednotlivých kapitol úrad pri tvorbe Národnej správy dodržal.

ÚJD: Správa neskúma len „ideálne havárie“

Pirožeková uviedla stanoviská úradu ku kritike Greenpeace. K výhrade, že správa skúma len ideálne havárie argumentuje, že je to práve naopak. „Skúmali sa iba také havárie, ktoré sú extrémne závažné, málo pravdepodobné a nastali by iba dôsledkom veľmi vážneho viacnásobného a súčasného poškodenia mnohých prevádzkových a bezpečnostných systémov“, povedala. Greenpeace ďalej poukazovalo aj na to, že správa nepočíta so zlyhaním pracovníkov či poškodením ciest. Hovorkyňa to komentuje s tým, že „poškodenie infraštruktúry ako predpokladu pri vykonávaní analýz explicitne predpisovalo zadanie skupiny ENSREG. Predpokladalo sa, že prvých 24 hodín bude lokalita poškodeného jadrového zariadenia úplne neprístupná a až po dobu 72 hodín nebude môcť byť v dôsledku poškodenej infraštruktúry privezený žiadny ťažký komponent.“

Kritiku Greenpeace, že správa počíta len s výpadkom jedného systému Pirožeková vyvracia tvrdením, že „sa vždy uvažovalo s postupnou stratou všetkých systémov. Osobitne bola analyzovaná kombinácia udalostí, napríklad súčasná strata elektrického napájania a strata odvodu tepla.“ Na záver hovorkyňa úradu dodala, že správa sa venuje aj hlavným podobnostiam a rozdielom medzi elektrárňou VVER 440, čo je typ reaktorov prevádzkovaných na Slovensku a elektrárňou vo Fukušime. Podľa nej je tam zhodnotenie a relevantnosť jednotlivých poučení z fukušimskej havárie pre podmienky našich atómových elektrární.

Záťažové testy sú len v polovici

Proces realizácie záťažových testov pokračuje a pripravuje sa previerka národných správ na medzinárodnej úrovni. Poznatky z previerky, pripomienky a komentáre úrad dôsledne vyhodnotí a postup ÚJD SR bude harmonizovaný s postupom ostatných dozorných orgánov krajín EÚ.

Analýzu finálnej správy o stress-testoch slovenských jadrových elektrární vypracovali pre Greenpeace Slovensko jadroví experti Jan Haverkamp a Dalibor Stráský, ktorýposkytol portálu energia komplexný rozhovor

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.