Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD už pracuje na finálnej správe o záťažových testoch

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) už pracuje na finálnej národnej správe o záťažových testoch slovenských atómových elektrární. Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré na Slovensku prevádzkujú jadrové bloky, už predložili úradu záverečné správy takzvaných stress testov. „Úrad začal posudzovanie správ a prípravu finálnej národnej správy zo záťažových testov slovenských atómových elektrární, ktorá bude predložená Európskej komisii do konca tohto roka,“ uviedla hovorkyňa ÚJD Miroslava Pirožeková.

Slovenské atómové elektrárne podľa priebežnej správy prešli záťažovými testami. Úrad zatiaľ nechcel komentovať výsledky zo záverečných správ záťažových testov, ktoré predložili Slovenské elektrárne. „Oproti priebežnej správe z augusta toho roka je záverečná správa obšírnejšia a pokrýva všetky požiadavky požadované skupinou ENSREG (skupina európskych dozorov jadrovej bezpečnosti – pozn. red.). Výsledky záťažových testov bude možné komunikovať až po ich posúdení úradom,“ konštatovala Pirožeková.

 

„Počas testov neboli zistené nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné nápravné opatrenia alebo odstavenie pracujúcich elektrární. Odozva hodnotených elektrární na záťažové testy zodpovedá požadovanej bezpečnostnej úrovni,“ uviedol v polovici septembra dozorný orgán v priebežnej národnej správe. Podľa úradu záťažové testy sa osvedčili ako užitočné cvičenie, ktoré ponúka hlbšie zhodnotenie bezpečnostnej úrovne jadrových elektrární na Slovensku, čo sa týka potenciálnych hrozieb spôsobených extrémnymi prírodnými javmi.

 

Relevantnou bezpečnostnou problematikou pre slovenské atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach sú podľa úradu zemetrasenia. Ich výskyt je však málo pravdepodobný, zhruba raz za tisíc rokov. Slovenským atómovým elektrárňam nehrozia ani záplavy. „Čo sa týka záplav, jedinou významnou príčinou pre obe lokality sú extrémne zrážky. Topografia lokality neumožňuje hromadenie vody na žiadnej výške, kde sa nachádzajú bezpečnostne dôležité budovy. Zdá sa, že nie sú potrebné žiadne významné dodatočné opatrenia na ochranu elektrárne proti externým záplavám,“ dodal úrad.

  

Úrad pracuje na záverečnej národnej správe na základe záverov správ od prevádzkovateľa atómových elektrární, spoločnosti Slovenské elektrárne. „Správy sú vypracované pre každú elektráreň zvlášť,“ spresnila Pirožeková. Slovenské elektrárne v súčasnosti prevádzkujú dva bloky jadrovej elektrárne Bohunice V2 a dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Záťažovými testami prešli aj tretí a štvrtý blok mochoveckej elektrárne, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.