Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Úroveň jadrovej bezpečnosti zodpovedá využívaniu tejto energie v SR

Úrad posudzoval túto oblasť v súvislosti s aktuálnymi udalosťami v Japonsku, kde po silnom zemetrasení a následnej prívalovej vlne cunami došlo k havarijnej situácii na viacerých blokoch jadrovej elektrárne Fukušima. Analýza sa sústredila na zhodnotenie bezpečnosti z pohľadu „japonských“ rizikových faktorov – silné zemetrasenie a následné cunami, strata napájania vlastnej spotreby a strata záložného zdroja napájania, odvod zostatkového tepla z aktívnej zóny reaktora a riadené zneškodnenie vodíku.

„Požiadavky na jadrové elektrárne prevádzkované v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce (EBO a EMO) plne zohľadňujú všetky identifikované vnútorné a vonkajšie riziká a opatrenia na zabezpečenie požadovanej úrovne jadrovej bezpečnosti zodpovedajú týmto požiadavkám,“ zhodnotil vo svojej správe ÚJD.

Zároveň avizoval, že je pripravený zúčastniť sa medzinárodných aktivít na následné hodnotenie udalostí a v prípade relevantných záverov a odporúčaní na posilnenie úrovne jadrovej bezpečnosti bude presadzovať uplatnenie týchto požiadaviek aj na Slovensku.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.