Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ÚJD SR: Jadrové zariadenia boli v roku 2015 prevádzkované bezpečne a spoľahlivo

„Po zhrnutí výsledkov inšpekcií a na základe sumárneho hodnotenia bezpečnostných ukazovateľov vyhodnotil ÚJD prevádzku obidvoch blokov jadrovej elektrárne (JE) Bohunice V-2 v roku 2015 ako spoľahlivú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti,“ uviedol úrad. Nedostatky, ktoré sa zistili počas inšpekcií, sa odstránili a boli podľa správy prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania.

„Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti ÚJD bola vyhodnotená prevádzka JE Mochovce 1, 2 v roku 2015 ako bezpečná,“ konštatoval ďalej úrad v správe.

Projekt JE Mochovce 3 a 4 prešiel podľa ÚJD vlani významnými zmenami. „Bola zjednotená koordinácia a riadenie konvenčnej a jadrovej časti. Bola vytvorená nová organizačná štruktúra. Projektový tím bol posilnený o skupinu expertov s cieľom zistiť možné kritické miesta projektu a navrhnúť prípadné nápravné opatrenia za účelom dodržania stanoveného harmonogramu projektu bez zníženia kvality jednotlivých systémov a jadrovej bezpečnosti,“ priblížil ÚJD.

V roku 2015 sa v JE Bohunice A-1 podľa správy realizovali práce súvisiace s 2. etapou vyraďovania, ktorej plán je rozvrhnutý do konca tohto roku. „Cieľom tejto etapy je vyradenie nepotrebných pôvodných technologických zariadení a odstránenie negatívnych dôsledkov prevádzky JE Bohunice A-1. Po jej skončení budú nasledovať ďalšie etapy vyraďovania dvoch objektov, a to reaktorovňa a medzistrojovňa. Ukončenie procesu vyraďovania AE Bohunice A-1 je plánované na rok 2033,“ dodal v správe za minulý rok ÚJD.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.