Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ÚJD: Slovenská republika dnes ukončila predsedníctvo v Rade guvernérov MAAE

„Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková dnes oficiálne ukončila predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorej predsedala od 21. septembra 2014 do 21. septembra 2015,“ spresnila hovorkyňa.

Medzi kľúčové úspechy predsedníctva možno podľa Hosťoveckej označiť prijatie rozpočtu agentúry na roky 2016 a 2017, prijatie mechanizmu na získanie mimorozpočtových prostriedkov na zastrešovanie aktivít agentúry, vznik banky nízko obohateného uránu v Kazachstane, oficiálnu publikáciu správy a všetkých technických zväzkov o jadrovej havárii vo Fukušime a predovšetkým odsúhlasenie zastrešenia implementácie technických opatrení vyplývajúcich z finálnej dohody k Iránskemu jadrovému programu.

Rada guvernérov počas slovenského predsedníctva posúdila a prijala odporúčania k programovým a rozpočtovým otázkam agentúry, ako aj k žiadostiam o členstvo v agentúre. Rada tiež schválila aktualizované bezpečnostné štandardy pre prevádzku jadrových zariadení a nakladanie s jadrovými materiálmi.

„SR pri tejto príležitosti darovala sídlu OSN vo Viedni umelecké dielo Svetozára Ilavského – Orientácia IX. Dielo je komponované zo šípiek, ktoré neurčujú smer, ale, naopak, posielajú nás všade. Jeho dielo odzrkadľuje aktuálnu geopolitickú situáciu a kladie otázku, ktorým smerom sa „TY“ človek rozhodneš vykročiť,“ priblížila hovorkyňa.

Rada guvernérov je 35-členný riadiaci orgán MAAE špecializovanej agentúry systému OSN, ktorá je považovaná za svetové centrum spolupráce v jadrovej oblasti s cieľom podporovať bezpečné a mierové využívanie jadrových technológií. Prostredníctvom svojho verifikačného systému zabezpečuje overenie, že jadrové prevádzky a materiály sú používané výhradne na mierové účely, čím sa zamedzuje ich zneužitiu na vojenské ciele.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.