Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Pristúpením k protokolu by poistná suma pre JAVYS stúpla o 525 mil. eur

„Celkový poistný limit je spolu 555 miliónov eur a po pristúpení k Protokolu z roku 1997 by poistná suma predstavovala nárast o 525 miliónov eur. Aj z tohto dôvodu JAVYS, a. s., nesúhlasí, aby SR za týchto podmienok pristúpila k Protokolu z roku 1997,“ spresnil úrad v analýze.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., podľa ÚJD má v súčasnosti uzatvorené dve poistné zmluvy na krytie limitu zodpovednosti za jadrové škody, a to jednu pre lokalitu Jaslovské Bohunice a jednu pre oblasť Mochovce. „Celkový poistný limit je spolu 600 miliónov eur. Po prípadnom pristúpení k Protokolu z roku 1997 by poistná suma predstavovala nárast o 120 miliónov eur,“ priblížil úrad v materiáli.

Úrad podčiarkol, že možným dôsledkom pristúpenia SR k Protokolu z roku 1997 je teda zvýšenie minimálneho limitu zodpovednosti zo súčasných 300 miliónov eur pri energetických jadrových zariadeniach na 360 miliónov eur, ako aj nárast zo súčasných 185 miliónov eur pri neenergetických jadrových zariadeniach, pri vyraďovaní všetkých jadrových zariadení a pri preprave rádioaktívnych materiálov na 360 miliónov eur.

ÚJD zároveň zdôraznil, že Viedenský dohovor z roku 1963 ani Protokol z roku 1997, respektíve ich aplikácia v praxi nerozlišuje medzi jadrovými zariadeniami a ani stavom, v akom sa jadrové zariadenie nachádza, čo znamená, že výška limitu zodpovednosti nie je naviazaná na existujúce riziko. „Dôsledok je taký, že držiteľ povolenia na prevádzku, respektíve skôr na vyraďovanie jadrového zariadenia môže mať z dôvodu vysokého limitu zodpovednosti neúmerne vysoké náklady na krytie rizika, ktoré v praxi a dokonca ani len teoreticky nemôže nastať.“

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.