Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. februára 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Pri novembrovej poruche v Mochovciach nehrozil únik radiácie

„Celá udalosť sa odohrala v sekundárnej časti elektrárne a na zariadeniach, ktoré nie sú dôležité pre jadrovú bezpečnosť elektrárne. Dovolím si s troškou zveličenia povedať, že keby tá strojovňa celá vyhorela, tak primárny stupeň, ktorý má separátnu, vlastnú časť, je schopný zabezpečiť bezpečné chladenie reaktora aj bez tých zariadení, ktoré sa nachádzajú v sekundárnej časti. Na chladenie reaktora, ktoré je z hľadiska jadrovej bezpečnosti kritické, sú ešte v rámci primárnej časti dva nezávislé spôsoby pripravené na chladenie,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede ÚJD v Bratislave Žiaková.

Informovala, že úrad bol o udalosti v Mochovciach priebežne informovaný. „Skôr je pre nás zaujímavá z hľadiska manažérskeho riešenia udalosti ako technickej udalosti samej, pretože sa udiala na zariadení, ktoré z hľadiska jadrovej bezpečnosti nie je dôležité. Počas udalosti neprišlo ku škodám, neprišlo k ohrozeniu zdravia alebo k pracovnému úrazu,“ konštatovala.

ÚJD ešte vykoná mimoriadnu neplánovanú inšpekciu, predmetom ktorej bude vyšetrovanie postupu jednotlivcov a organizácie pred vznikom poruchy, pri jej riešení, ako aj vhodnosť a účinnosť prijatých nápravných opatrení. Výsledky kontroly, ktorá k tejto poruche na atómovej elektrárni Mochovce začne v najbližších dňoch, budú uvedené v zázname alebo v protokole z kontroly.

Dňa 26. novembra 2010 pri prevádzke druhého bloku elektrárne pri kontrole systémov turbogenerátora (TG21) bola identifikovaná netesnosť na potrubí olejového filtra. Po zásahu údržby a následnej obhliadke opraveného miesta personál TG21 odstavil. Po realizácii nápravných opatrení prijatých mimoriadnou poruchovou komisiou bol turbogenerátor o deň neskôr späť prifázovaný a jeho výkon bol postupne zvýšený na 233 MW. O ďalšie dva dni 29. novembra asistenčná hliadka Záchranného a hasičského útvaru (ZHÚ) identifikovala lokálne vzplanutie na časti TG21, ktoré sa jej podarilo v zárodku uhasiť. O udalosti ako prvý informoval spravodajský portál aktualne.sk.

„Po posúdení situácie vzhľadom na nutné opakované zásahy asistenčnej hliadky dal slúžiaci zmenový inžinier príkaz na odstavenie turbogenerátora,“ informovala v stredu (2.2.) Miroslava Pirožeková z oddelenia styku s verejnosťou ÚJD. Podľa zverejneného stanoviska úradu bola od začiatku udalosti na mieste zasiahnutom unikajúcim olejom postavená protipožiarna asistenčná hliadka tvorená príslušníkmi ZHÚ.

Podľa stanoviska Slovenských elektrární, ktoré poskytla ich hovorkyňa Jana Burdová, pri technickej poruche na nejadrovej časti druhého bloku Atómových elektrární v Mochovciach koncom novembra 2010 nebola potrebná iniciácia bezpečnostných systémov elektrárne. „V zmysle zákona sme o udalosti ešte v ten deň informovali ÚJD. Únik oleja bol včas identifikovaný, pripravená hasičská jednotka vzplanutie tepelnej izolácie okamžite uhasila a situáciu do siedmich minút vyriešila. Prevádzková udalosť nemala vplyv na jadrovú bezpečnosť a podľa medzinárodnej stupnice jadrových udalostí INES bola zaradená ako stupeň 0 (odchýlka bez vplyvu na bezpečnosť) na sedemstupňovej škále Medzinárodnej stupnici jadrových (INES),“ priblížila Burdová.

Kriticky sa k postupu elektrární aj dozorného úradu vyjadrila mimovládna organizácia Greenpeace. „Nechápeme, prečo sa ÚJD snaží tento požiar bagatelizovať. Základom našich výhrad však je, že Slovenské elektrárne medializujú skoro každú tehlu, ktorá sa pohne na stavenisku 3. a 4. bloku, ale keď dôjde k ohrozeniu bezpečnosti, mlčia. Verejnosť má predsa právo vedieť, čo sa v jadrových elektrárňach deje. Taktiež považujeme za nesprávne, že na túto udalosť upozornil až anonymný list. Minulý mesiac našiel Národný inšpektorát práce vyše dvesto porušení bezpečnosti v jadrových elektrárňach na Slovensku, teraz sa dozvedáme, že v Mochovciach bol požiar. Obávame sa, aké ďalšie pochybenia ešte môžu byť odkryté,“ reagovala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Slovensko Andrea Zlatňanská.

UPOZORNENIE:

Správa bola rozšírená o 3., 4 a 8. odsek.

TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.