Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD: Prevádzka atómových elektrární bola vlani bezpečná

Prevádzka atómových elektrární na Slovensku bola v minulom roku bezpečná a spoľahlivá. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti môžeme konštatovať, že jadrové zariadenia boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce.

Obidva bohunické bloky podľa kontrolného orgánu pracovali vlani spoľahlivo, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. Úrad vlani v bohunických blokoch evidoval celkovo štrnásť udalostí, čo je medziročne menej o štyri. „Počet a charakter udalostí boli v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej bezpečnostnej významnosti,“ spresnil ÚJD. Na jadrových blokoch v Bohuniciach sa vlani vyskytol jeden prípad automatického odstavenia reaktora. „V tejto súvislosti prevádzkovateľ vykonal niekoľko preventívnych nápravných opatrení s cieľom predísť opakovaniu sa udalosti podobného charakteru,“ dodal úrad.

Ani pri prevádzke prvého a druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce nezaznamenal ÚJD udalosť, ktorá by mala zásadný vplyv na jadrovú bezpečnosť. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti bola vyhodnotená prevádzka Atómovej elektrárne Mochovce ako bezpečná. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ konštatoval ÚJD. Najvýznamnejšia udalosť sa stala na prvom bloku. Počas nábehu bloku po generálnej oprave boli zistené nesprávne nastavené poistné ventily jedného z parogenerátorov. „Hodnoty nastavenia boli nižšie, ako vyžadujú limity a podmienky pre bezpečnú prevádzku. V tejto súvislosti prevádzkovateľ vykonal niekoľko preventívnych nápravných opatrení s cieľom predísť opakovaniu sa udalosti podobného charakteru,“ dodal kontrolný orgán. Celkovo úrad vlani zaznamenal na mochoveckých blokoch 19 udalostí, čo je dve menej ako rok predtým.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.