Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JE Mochove
18. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD prerušil konanie o spúšťaní Mochoviec

Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR vydal koncom augusta rozhodnutie súvisiace s projektom dostavby AE Mochovce. Vyplýva z neho, že správne konanie, ktoré sa týka procesu uvádzania tretieho a štvrtého bloku elektrárne do prevádzky, bolo prerušené. „Hlavným dôvodom prerušenia správneho konania sú nedostatky podania, ktoré sú vyvolané stavom pripravenosti jadrového zariadenia MO34 na vykonanie požadovaných skúšok a zdokumentovanie ich výsledkov,“ vysvetlil pre náš portál Peter Uhrík, riaditeľ Sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD.

Slovenské elektrárne (SE) sú nedostatky povinné v stanovenej lehote odstrániť, v opačnom prípade by musel ÚJD správne konanie zastaviť. Pokiaľ ide o nedostatky podania, SE majú na ich nápravu dvanásť mesiacov. V prípade neúplnej dokumentácie stanovil ÚJD na jej doplnenie kratší čas. „ÚJD zverejní zoznam identifikovaných nedostatkov na svojom webovom sídle,“ doplnil Uhrík s tým, že tento zoznam sa bude na stránkach ÚJD priebežne aktualizovať.

ÚJD: Za termín zodpovedajú SE

Podľa zástupcu ÚJD sú termíny dostavby výlučne vecou SE a ich dodávateľov, ktorí majú na starosti koordináciu činností na stavenisku a teda aj dodržanie harmonogramu schváleného akcionármi. Ako zdôraznil, úlohou dozoru je zvládnuť proces licencovania elektrárne MO34, čomu úrad venoval dlhodobú prípravu. „Je personálne a technicky pripravený dodržať termín správneho konania a inšpekciami skontrolovať proces uvádzania JE do prevádzky,” uzavrel. 

SE: Dokumentáciu doplníme

Na možné dôsledky plynúce z rozhodnutia ÚJD sme sa pýtali prevádzkovateľa. „Slovenské elektrárne berú rozhodnutie Úradu jadrového dozoru na vedomie a požadovanú dokumentáciu priebežne doplnia. Uvedené rozhodnutie o prerušení správnych konaní nepredstavuje pri obdobných komplexných projektoch neštandardný postup a nebude mať žiaden vplyv na ďalší postup prác,“ reagoval pre náš portál Juraj Kopřiva z komunikačného oddelenia SE.

Povolenie ÚJD pre uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky je kľúčové pre začiatok aktívnych skúšok a zavážanie paliva do reaktora. Prevádzkovateľ elektrárne tak môže začať s fyzikálnym spúšťaním, kedy sa reaktor prvý raz spustí na minimálny kontrolovaný výkon.

Chronológia udalostí

V decembri minulého roka požiadali SE o vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia MO34 do prevádzky. Žiadosť sa týkala tiež vydania povolenia na predčasné užívanie stavby, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom a nakladanie s jadrovými materiálmi. Súčasťou žiadosti bola dokumentácia, ktorá obsahovala celkom 377 príloh.

ÚJD začal v zmysle zákona správne konanie. Okrem dotknutých štátnych orgánov o tom upovedomil aj všetkých potenciálnych účastníkov konania. Zapojiť sa mohla aj verejnosť, ktorá mala od marca do júna možnosť nazrieť do dokumentov v informačnom stredisku AE Mochovce. 

Po predbežnom vyhodnotení pristúpil ÚJD aj k obsahovému hodnoteniu dokumentácie. Úrad hodnotil predovšetkým súlad obsahu dokumentácie s požiadavkami legislatívnych predpisov. Výsledkom sú zmienené pripomienky k dokumentácii, vrátane vecných pripomienok účastníkov konania. ÚJD preto dňa 28. augusta 2017 vydal rozhodnutie o prerušení správneho konania.

Aktuálny stav projektu

História dostavby Mochoviec je povestná zmenami rozpočtu i harmonogramu. Na posledných úpravách sa akcionári SE dohodli v marci. Podľa nich sa tretí blok spustí koncom roku 2018, štvrtý by mal nasledovať o zhruba rok neskôr. Konečný rozpočet projektu sa navýši na 5,4 mld. eur.

Aj preto je dodržanie termínov pre SE prioritou. Napriek zložitosti projektu si vedenie spoločnosti žiadne zmeny nepripúšťa. V júni to pre náš portál potvrdil aj generálny riaditeľ Bohumil Kratochvíl. Naposledy sa k dodržaniu dátumov aj rozpočtových kapitol vyjadril nový šéf projektu dostavby MO34. „V budúcnosti neočakávame veľké projektové zmeny a prijali sme veľmi prísny manažérsky a kontrolný systém,“ povedal pre firemný časopis SE Francisco Josè Morejon Verdù, ktorý sa ujal funkcie v apríli 2017, keď nahradil anglického inžiniera Johna Clarka. 

Tretí blok je podľa posledných údajov SE dokončený na 95 %. Spúšťanie je však v zásadne na samotnom začiatku. Najbližším míľnikom projektu sú studené hydroskúšky, ktoré by sa mala stihnúť zrealizovať do konca roka. Na štvrtom bloku sa ukončila kontrolná montáž reaktora, dokončenosť je 83%. Inštalovaný výkon tlakovodných reaktorov typu VVER-440 má byť 2×471 MW. Po uvedení do prevádzky by mali nové reaktory MO34 pokryť približne 13 % spotreby elektriny v SR.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.