Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Nie je pravda, že predmetom záťažových testov boli len „ideálne havárie“

V stres testoch sa podľa úradu skúmali iba také havárie, ktoré sú extrémne závažné a málo pravdepodobné. „Nastali by iba dôsledkom veľmi vážneho viacnásobného a súčasného poškodenia mnohých prevádzkových a bezpečnostných systémov,“ informoval úrad.

Zároveň podľa ÚJD nie je pravdivé tvrdenie Greenpeace, že sa v testoch počítalo v prípade havárie len s výpadkom jedného systému. „Táto informácia je nepravdivá. Pri pozornom prečítaní národnej správy SR je zrejmé, že sa vždy uvažovalo s postupnou stratou všetkých systémov. Napríklad so stratou všetkých možností elektrického napájania,“ uvádza sa ďalej v stanovisku ÚJD.

Slovensko tiež podľa ÚJD ako prvá krajina v EÚ zorganizovala verejné stretnutie k výsledkom záťažových testov. „Proces realizácie záťažových testov pokračuje a pripravuje sa previerka národných správ na medzinárodnej úrovni,“ dodal úrad. Poznatky z previerky, pripomienky a komentáre budú podľa ÚJD následne dôsledne vyhodnotené a postup ÚJD bude harmonizovaný s postupom ostatných dozorných orgánov krajín EÚ.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.