Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Na zastavenie prevádzky v Mochovciach a Bohuniciach nie sú technické dôvody

„Technické zariadenia sú pripravené na zvládnutie všetkých projektom predpokladaných udalostí až po maximálnu projektovú haváriu, ktorú predstavuje roztrhnutie potrubia primárneho okruhu s najväčším priemerom, ale tiež aj vybrané nadprojektové havárie,“ opísala Miroslava Česanková z komunikácie s verejnosťou z ÚJD SR.

Úrad takto reagoval na vystúpenie Komisára EÚ pre energetiku Günthera Oettingera, ktorý vo štvrtok (4. 10.) predstavil priebeh a výsledky záťažových testov jadrových elektrární v EÚ.

V zmysle Atómového zákona boli podľa ÚJD slovenské elektrárne už v roku 2009 a v roku 2011 podrobené komplexnému hodnoteniu úrovne jadrovej bezpečnosti. „V povoleniach na ďalšiu prevádzku blokov boli okrem iného stanovené požiadavky na doplnenie prostriedkov potrebných na zvládnutie aj ďalších havárií, takzvaných ťažkých,“ doplnila Česanková. Napríklad nové nezávislé systémy chladenia a doplňovania vody, špeciálny dieselgenerátor, unikátny systém chladenia tlakovej nádoby reaktora zvonku či pasívne systémy eliminácie vodíka vznikajúceho počas havárie.

Program implementácie týchto prostriedkov je podľa jej slov vo vysokom stupni rozpracovanosti a inštalácia niektorých systémov je už ukončená alebo sa ukončenie predpokladá v krátkom čase.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.