Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
marta Ziakova-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Predsedníčka ÚJD Marta Žiaková. Foto: TASR/Štefan Puškáš
16. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚJD: Mochovce je šanca dostavať v termíne

„Ak by to bolo len o bezpečnostných opatreniach, sme už v prevádzke,“ poznamenala predsedníčka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková v reakcii na otázku, či je šanca stihnúť nové termíny spustenia 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce. „Ak budú pracovať naplno, bez zbytočných zdržaní, je šanca to stihnúť,“ dodala počas utorkového stretnutia s novinármi.

Práve nutnosťou dodatočných technických úprav vyplývajúcich zo záťažových testov Slovenské elektrárne zdôvodňujú odsun spustenia blokov do prevádzky a navýšenie rozpočtu.

Podľa úplne počiatočných informácií na základe, ktorých sa k projektu výstavby vyjadrovala v júli 2008 Európska komisia, sa počítalo s investíciou len asi 1,6 miliardy eur a spustením v rokoch 2012 – 2013. Postupne však došlo k navýšeniu odhadovaného rozpočtu, ktorý by mal podľa dohody medzi Enelom a vládou z konca novembra dosiahnuť výšku 4,63 miliardy eur. Termín spustenia jednotlivých blokov bol stanovený na koniec roka 2016, resp. 2017.

Generálny riaditeľ sekcie bezpečnosti ÚJD Peter Uhrík uviedol, že hoci opatrenia vyplývajúce zo záťažových testov vplývajú na stavbu nových blokov, „určite to nie je majoritný dôvod“.  „Na prevádzkovaných zariadenia sa tieto opatrenia inštalovali počas generálnych opráv bloku,“ doplnil.

Proces uvádzanie do prevádzky trvá asi rok, vysvetlil Uhrík s tým, že už teraz prebiehajú niektoré testovania.

Väčšina opatrení nariadená ešte pred Fukušimou

Úrad jadrového dozoru na stretnutí s novinármi informoval o pokroku pri napĺňaní opatrení v Národnom akčnom pláne SR, ktorý bol odsúhlasený na základe uskutočnených záťažových testov. Spolu obsahuje 57 integrovaných opatrení, ktoré sú rozdelené na krátkodobé (termín realizácie do 31.12.2013), strednodobé (termín realizácie do 31.12.2015) a dlhodobé, ktoré vyplynú z analýz vykonaných dovtedy vykonaných opatrení.

Ako poukázali zástupcovia ÚJD už v rámci pravidelného periodického hodnotenia jadrovej bezpečnosti pre jadrové zariadenia, bola pre prevádzkované elektrárne nariadená realizácia rozsiahlych technických opatrení umožňujúcich efektívne riadenie tzv. ťažkých havárií, ktoré boli neskôr záťažovými testami len potvrdené.

„Keď porovnáme Národný akčný plán a opatrenia vyplývajúce z periodických hodnotení, prekrývajú sa asi z 80 %,“ uviedol Peter Uhrík.

Na elektrárni V2 v Jaslovských Bohuniciach, boli ako na prvej elektrárni typu VVER440 už všetky tieto opatrenia v plnom rozsahu zrealizované v období 2010 – 2013. V prípade prevádzkovaných blokoch Mochoviec sa majú ukončiť do konca budúceho roka. Pri nových blokov EMO 34 boli zahrnuté priamo do projektovej dokumentácie a ukončia sa tak pred uvedením do prevádzky.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.