Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. apríla 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

ÚJD: Jadrové zariadenia v SR boli vlani prevádzkované bezpečne a spoľahlivo

„Bloky atómovej elektrárne (AE) Bohunice V-1, odstavené z prevádzky v decembri 2006 a 2008, sú v súčasnosti v 1. etape vyraďovania,“ uviedol ďalej ÚJD na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti v Správe o stave jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území SR za rok 2013, ktorú by mala prerokovať v najbližšom období vláda.

Počet a charakter udalostí bol podľa úradu v roku 2013 v rámci obvyklých technických porúch bez osobitnej bezpečnostnej významnosti. „Udalosti hlásené na ÚJD SR, ktoré sa stali v AE Bohunice V-2, mali charakter odchýlky od normálnej prevádzky a nemali zásadný vplyv na jadrovú bezpečnosť,“ priblížil úrad.

Na 4. bloku AE Bohunice V-2 sa 4. mája 2013 vyskytol jeden prípad automatického odstavenia reaktora. „Prišlo k nemu pri plánovanom vypnutí hlavného cirkulačného čerpadla počas odstavovania bloku na výmenu paliva. Priamou príčinou bolo nesprávne nastavenie ochrany od vysokého tlakového rozdielu na aktívnej zóne reaktora.“

Ďalšia udalosť sa stala na bloku AE Bohunice V-2 19. mája 2013 počas jeho generálnej opravy (GO). „Personál pri náhreve bloku po ukončení GO nepostupoval v súlade so zásadami kultúry bezpečnosti. Pokračoval v náhreve bloku a v prípravných činnostiach pre nábeh bloku aj napriek tomu, že teplota v primárnom okruhu sa postupne zvyšovala na hodnotu, pri ktorej je požadovaná funkčnosť hermetických priestorov ako jednej z bariér proti úniku rádioaktivity do okolitého prostredia.“

Na blokoch AE Mochovce 1,2 sa podľa správy ÚJD vlani nevyskytol žiadny prípad automatického odstavenia reaktora. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti ÚJD SR bola vyhodnotená prevádzka AE Mochovce 1,2 v roku 2013 ako bezpečná. Technické poruchy, ktoré boli indikované, boli bez osobitnej významnosti z hľadiska jadrovej bezpečnosti,“ dodal úrad v správe.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.