Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Uhlie má v Nemecku skončiť dávno pred rokom 2050

Budúcnosť uhoľných elektrární v Nemecku nevyzerá dobre – aspoň to naznačuje návrh nového klimatického akčného plánu, na ktorom pracuje rezort životného prostredia. Agentúra Reuters, ktorá do dokumentu nahliadla, informovala, že výroba elektriny z tohto zdroja by mala v najväčšej európskej ekonomike dostať stopku „dávno pred rokom 2050“.

Berlín chce dovtedy znížiť emisie CO2 o 95 % oproti úrovni v roku 1990. V porovnaní s objemom emisií vypustených v sektore energetiky v roku 2014 je podľa zatiaľ neschválenej pracovnej verzie návrhu treba znížiť o polovicu už do roku 2030.

Fosílne palivá aj jadro by sa mali nahradiť obnoviteľnými zdrojmi, z ktorých sa dnes vyrába asi štvrtina elektriny v krajine. Na splnenie klimatických cieľom je však treba do roku 2030 ich podiel zvýšiť až na 75 %.

Približne 40 % elektriny vyrobenej v Nemecku stále pochádza z uhlia. V prvej desiatke najväčších znečisťovateľov ovzdušia z pohľadu vypustených emisií v minulom roku je až päť nemeckých uhoľných elektrární. Tri z nich (Neurath, Niederaussem a Weisweiler) prevádzkuje spoločnosť RWE, ďalšie dve (Jaenschwalde a Schwarze Pumpe) švédsky Vattenfall. Ten sa však v polovici apríla dohodol na predaji týchto a ďalších uhoľných aktív Energetickému a průmyslovému holdingom (EPH).

Na pozadí odstavovania jadrových zdrojov však rastú obavy o stabilitu sústavy, ktorú chce Nemecko zaistiť dotovaním udržiavania rezervných výkonov práve z uhoľných zdrojov. Tento plán by mal tiež udržať zamestnanosť v tradične uhoľných regiónoch. Pred definitívnym odchodom do dôchodku by si tak tieto elektrárne mohli ešte privyrobiť.

Vláda však chce tlačiť aj na ďalšiu reformu európskeho systému obchodovania s emisiami. Podľa agentúry Bloomberg sa v spomínanom dokumente uvádza aj to, že by sa mohla zaviesť minimálna cena emisných kvót v systéme EÚ ETS tak, aby „sa vyslal dostatočne silný cenový signál“. Ich ceny sa dnes pohybujú na úrovni 6 eur za tonu CO2.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.