Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nebezpečenstvo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
24. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Účet za energie je pre Britov stále najobávanejším výdavkom

Jeden z desiatich opýtaných Britov pripustil, že v minulom roku nezaplatil jeden, prípadne viac účtov za energie. „Napriek nedávnemu zníženiu cien majú  spotrebitelia stále väčšie obavy z nákladov na energie než z ostatných kľúčových výdavkov, akým je napríklad hypotéka,“ uviedol Tony Ward z EY. O výsledkoch prieskumu informoval spravodajský portál Next Energy.

Ochota priplatiť si?

Zhruba 48 % brespondentov naznačilo, že by boli ochotní platiť za energie viac, ak sa časť peňazí použije na zatepľovanie, zlepšenie energetickej infraštruktúry alebo služieb všeobecne. Takmer tretina (27 %) účastníkov prieskumu povedala, že by si priplatili navyše 6 libier (cca. 8,3 eur), ktoré by boli určené pre rozvoj OZE. Ďalším 22 % Britom by nevadil vyšší účet o 5 libier (cca. 6,95 eur), ktoré by smerovali na zmiernenie dôsledkov klimatických zmien.

„Náš prieskum odhaľuje pomerne prekvapujúcu mieru ochoty platiť za energie viac. Platí to ale iba v prípade, ak je účel jasný, so silným prepojením na investície do zdravia energetického systému v budúcnosti,“ dodal Ward.

Z prieskumu EY ďalej vyplynulo, že britskí spotrebitelia nerozumejú účtom za elektrickú energiu. Koncovú cenu elektriny, podobne ako na Slovensku, tvorí viacero zložiek, ktorým plne rozumie len 12 % opýtaných Britov. Až 39 % respondentov odpovedalo zaškrtnutím možnosti „trochu rozumiem“.

Podľa Tony Warda sa správanie spotrebiteľov postupne mení a tieto zmeny musia reflektovať aj dodávatelia. „Väčšina zákazníkov sa dnes oveľa viac zaujíma o energie, svojho dodávateľa a na čo sú použité ich financie. Je preto dôležité, že priemysel i vláda sa snažia tento prístup podporovať. Týmto sa nielen zvýši vzdelanosť spotrebiteľov, aby boli schopní prijímať  uvedomelé rozhodnutia, ale tiež zvýši podpora pre reformu energetickej infraštruktúry, ktorú Veľká Británia potrebuje,“ skonštatoval.

Voľby a energetika

Energie za dostupné ceny sú jednou z hlavných tém predvolebnej kampane v Británii. Parlamentné voľby sa konajú už v máji. Podľa opozičných labouristov súčasná koalícia zlyhala, pretože nedokázala prinútiť veľké energetické firmy, aby klesajúce veľkoobchodné ceny komodít premietla do nižších cien pre spotrebiteľov. Sľubujú preto, že ak vyhrajú voľby, zastavia rast cien a zvýšia právomoci tamojšieho energetického regulátora OFGEM.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.