Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

U. RUSNÁK: Svet bude potrebovať rovnováhu v oblasti energetiky

Bývalý veľvyslanec SR na Ukrajine a neskôr splnomocnenec MZV SR pre energetickú bezpečnosť zastáva jeden z najdôležitejších postov v globálnej energetickej diplomacii od roku 2011.

Rusnák v rozhovore pre TASR uviedol, že Zmluva o Energetickej charte, ktorá sa zrodila v roku 1994 a ktorú sa on pokúša prispôsobiť potrebám súčasnosti a výzvam budúcnosti, je jediná z organizácií, ktoré vytvárajú právny rámec pre riešenie energetických problémov, ktoré svet čakajú v budúcich dvoch desaťročiach.

„Očakáva sa, že bude treba preinvestovať v celosvetovom meradle desiatky triliónov eur na obnovenie energetiky. Problém je v tom, že dnes je veľmi veľa rôznych politík, ktoré zneisťujú investorské prostredie,“ uviedol Rusnák.

Slovenský diplomat svoje tvrdenie spresnil tým, že dochádza k prelomu v technológiách, sme svedkami širokého rozvoja alternatívnych zdrojov energetiky, pričom tieto sú sčasti dotované štátmi.

„Dnes je ťažké odhadnúť a urobiť správne rozhodnutie o investíciách do projektov v energetike, ktoré majú životnosť 30, 40 až 60 rokov, keď dopredu nevieme odhadnúť, aká bude spotreba toho či onoho druhu energie v najbližších 20 rokoch,“ povedal Rusnák.

Upozornil na skutočnosť, že kým krajiny produkujúce a vyvážajúce ropu a plyn sú závislé od exportu týchto surovín, v niektorých prípadoch sú rozpočty krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) alebo Ruska až do výšky 70 % tvorené exportmi ropy a plynu. Na druhej strane hlavní spotrebitelia ako napríklad EÚ si dávajú za cieľ znižovať závislosť od týchto surovín a zavádzajú alternatívne zdroje energií.

V súvislosti s potrebou rovnováhy Rusnák hovorí o spoločných záujmoch medzi výrobcom a klientom. Vývozca musí suroviny objaviť, geologicky zabezpečiť infraštruktúru, vyťažiť ich a prepraviť na trh. Celý proces od objavenia ložísk uhľovodíkov až po ich zavedenie na trh trvá sedem až desať rokov. A na to, aby sa investovali ťažké miliardy do nálezísk, producenti by mali dostať garancie o odbere ropy a plynu. Inak by to bola pre nich čistá strata. Na druhej strane, spotrebitelia sa pri vysokých cenách energií logicky snažia znížiť spotrebu energie.

„Musíme riešiť rovnicu o mnohých neznámych. Nevieme, aká bude v priebehu 20 rokov spotreba, ako ďaleko pokročíme v efektívnosti využívania energetických surovín, čiže koľko energie dokážeme ušetriť. Nevieme, aké budú ceny, ale pravdou je, že doba lacnej ropy a lacného plynu už pominula. Nehrozí nám, že dôjde k vyčerpaniu zásob fosílnych palív. Otázka je, kde sa nachádzajú a za akú cenu sa ku nim dostaneme,“ vysvetlil Rusnák pozadie protichodných tendencií medzi investormi a spotrebiteľmi v energetike.

Podľa generálneho tajomníka Sekretariátu Energetickej charty je ťažké predpovedať, ako sa budú vyvíjať ceny energií v najbližšom období. Nie je známe, ako sa budú napríklad vyvíjať objemy ťažby a výroby energie, pričom upozornil, že do tohto procesu vážne zasahujú aj politické rozhodnutia. Po zemetrasení a cunami v Japonsku sa tamojšia vláda rozhodla odstaviť jadrové elektrárne. To isté plánuje Nemecko v Európe. Ale chýbajúce objemy energie bude treba niečím nahradiť. Podľa Rusnáka to budú práve fosílne palivá, lebo iné technológie nie sú natoľko schopné, aby tieto chýbajúce objemy mohli nahradiť.

„Dochádza k významných technologickým zmenám a posunom. Keď Japonsko vycúva z jadrovej energetiky, bude to znamenať výrazný nárast ceny plynu. A toto sa deje v globálnom meradle, lebo trhy sú dnes poprepájané,“ upozornil Rusnák. Podľa neho toto všetko dohromady dáva veľmi zložitú predpoveď toho, čo potrebujeme. Spotrebiteľské štáty potrebujú určité prognózy, aby vedeli naplánovať svoju ekonomiku a aj to, koľko dokážu ušetriť. Istotu do budúcnosti potrebujú aj energiu produkujúce a dodávajúce štáty, ktoré musia zainvestovať významné zdroje, aby vedeli zásobovať svet energiou aj o 10, 15 a 20 rokov.

Pre toto všetko si myslím, že význam Energetickej charty bude rásť. Lebo jednotlivé vlády nemôžu tieto všetky procesy v globálnom meradle ovplyvniť. To, čo vlády môžu a čo sa určite pokúsia, je stanoviť lepšie pravidlá hry. Stanoviť limity, v ktorých sa svetová energetika bude vyvíjať. A práve túto platformu vyvíja Energetická charta. Niet žiadnej inej mnohostrannej dohody, ktorá by poskytovala takúto možnosť,“ povedal Rusnák.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam. Obrazová redakcia TASR vydáva k správe videozáznam.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.