Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

U. Rusnák: Medzinárodná energetická charta naberá globálny význam

Slovenský diplomat v tejto súvislosti pripomenul, že Turkménsko, ktoré tohto roku predsedá Konferencii Energetickej charty, medzivládneho a výkonného orgánu IEC, koncom novembra (28. – 29.11.) pripravilo pracovný míting s názvom „Mobilizácia investícií pre udržateľnú budúcnosť energetiky a diverzifikované dopravné trasy“.

Na tomto podujatí sa zúčastnia ministri energetiky a dôležití hráči energetického priemyslu z desiatok štátov sveta, vrátane zástupcov Slovenska. Podľa Rusnáka aj táto akcia potvrdzuje, akým prudkým vývojom v súčasnosti prechádza IEC. Pôvodne to bola európska organizácia, ktorá začiatkom 90. rokov 20. storočia bola vytvorená na riadenie vzťahov v oblasti energetickej bezpečnosti medzi Západom a Východom.

Po podpise Medzinárodnej energetickej charty v máji 2015, ktorá vznikla z Rusnákovej iniciatívy modernizovať Európsku energetickú chartu, k dnešnému dňu má organizácia 86 členských krajín a organizácií zo všetkých kontinentov. Členom je aj Slovensko a EÚ a Euratom ako organizácie. Ďalšie krajiny čakajú na prijatie až splnia potrebné podmienky na členstvo.

„Trvá to určitý čas, v priemere sedem rokov, kým sa krajina stane členom. Kandidátske krajiny prijímajú nové právne záväzky a musia byť na členstvo pripravené. Našou činnosťou sa ich snažíme presvedčiť, že má zmysel organizovať vzájomné vzťahy v energetike na určitom právnom rámci,“ vysvetlil Rusnák.

Dodal, že v tomto smere je záujemcom nápomocný Sekretariát Energetickej charty so sídlom v Bruseli, ktorý vysvetľuje, prečo je organizácia potrebná pri riešení ochrany investícií a investičných sporov alebo dopravných trás v energetike, v čom je dôležitosť energetickej efektívnosti a podobne.

„Dnes vidíme, že Medzinárodná energetická charta je súčasťou globálnej energetickej diplomacie a energetických štruktúr, ktoré boli vytvorené na riadenie medzinárodných vzťahov,“ skonštatoval.

Rusnák zdôraznil, že organizácia okrem širšej členskej základne a pozorovateľov má aj „pevné jadro“, ktoré tvoria zmluvné strany Zmluvy k Energetickej charte – 47 európskych a ázijských krajín.

V posledných rokoch podľa jeho slov nastal vysoký nárast záujemcov o členstvo v IEC a organizácia pestuje úzke vzťahy s energeticky dôležitými krajinami ako Čína, Irán, Nigéria, Spojené arabské emiráty a Spojené štáty.

V prístupovom procese k IEC sú momentálne Burundi, Mauretánia, Jemen, Jordánsko a Pakistan. Na vstup sa pripravujú africké krajiny Keňa, Maroko, Nigéria a Svazijsko, z Ázie sú to Bangladéš, Irak, Irán a Spojené arabské emiráty, z Latinskej Ameriky zas Čile, Guatemala, Kolumbia a Panama.

„Celý svet sa približuje k štandardu, ktorý v medzinárodnej energetickej spolupráci predstavuje Zmluva o energetickej charte,“ skonštatoval Rusnák.

Rotujúce predsedníctvo Konferencie Energetickej charty bolo zavedené v roku 2014. Prvou predsedajúcou krajinou bol Kazachstan, potom Gruzínsko a Japonsko. Tohto roku je to Turkménsko, po ktorom štafetu prevezme Rumunsko a v roku 2019 Albánsko. Predsednícke krajiny sú zodpovedné za prípravu tematických ministerských konferencií, čo je podľa Rusnáka dobré, lebo takýmto spôsobom sa IEC dostáva do povedomia ľudí z rôznych regiónov sveta.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.