Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Turkménsky prezident vymenil šéfa Turkmengazu

Údaje o vlaňajšej celkovej ťažbe plynu, ktorého zásoby má Turkménsko štvrté najväčšie na svete, zatiaľ nie sú známe. Turkmengaz ho mal vlani vyťažiť 76,9 miliardy kubických metrov (m3). Z nich sa plánovalo vyviezť 43 miliárd m3.

Púštna krajina v ďalších dvoch desaťročia plánuje zvýšiť ťažbu paliva o vyše 300 %.

Prezident vyslovil nespokojnosť s tým, že Abdullajev urobil málo pre diverzifikáciu perspektívneho odvetvia turkménskej ekonomiky, ktoré zaostáva napriek tomu, že doň v posledných rokoch vložili miliardy dolárov. Nevytvárajú sa kapacity na skvapalňovanie paliva, o ktoré je na medzinárodnom trhu veľký záujem.

Turkménsky hrubý domáci produkt vzrástol vlani o 10,2 %, predvlani o 11,1 % a podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by mal tento rok zaznamenať vzostup 10,7 %.

V roku 2009 začalo Turkménsko vyvážať plyn novým plynovodom do Číny. Tam bude smerovať aj významná časť prírastku jeho v nasledujúcom období. Export plynu do Ruska klesá.

Turkménsko podporujú v exporte plynu do Európy, Pakistanu a Indie aj Spojené štáty a Európska únia. Ale doteraz všetky veľké rozvojové zámery zostali len na papieri.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.