Turkménsko leží asi na druhom najväčšom ložisku zemného plynu na svete
Manažér firmy pre Rusko a Kaspickú oblasť Peter Holding na energetickej konferencii v turkménskom prímorskom letovisku Avaza povedal, že ložisko plynu Južný Jolotan zaberá oblasť okolo 3 tis. km2. To znamená, že je väčšie než napríklad Luxembursko. „Je tak veľké, že je schopné zvládnuť niekoľko rozvojových projektov súbežne,“ dodal Holding.
Podľa predchádzajúcich odhadov britskej spoločnosti, ložisko objavené koncom roka 2006 obsahuje okolo 14 biliónov kubických metrov plynu. Turkménsko ale opakovane tvrdí, že v ložisku sa nachádza až okolo 21 biliónov kubíkov. Ak by sa odhad potvrdil, Južný Jolotan by sa veľkosťou zaradil za momentálne najväčšie ložisko zemného plynu Južný Pars, ktoré si medzi seba delia Irán a Katar. Holding však dodal, že viac podrobností z najnovšieho prieskumu zverejní firma až na budúci mesiac.
Veľkosť ložiska dáva Turkménsku veľké šance na zvýšenie dodávok plynu už existujúcim zákazníkom ako Rusko, Čína a Irán, ale aj perspektívnym kupcom v západnej Európe, Afganistane, Pakistane a Indii. Južný Jolotan je zaujímavý aj pre Európsku úniu, ktorá by chcela časť turkménskeho plynu získať pre svoj plynovodný projekt Nabucco.
Priemyselné kruhy však pochybujú, či Turkménsko bude schopné zvládnuť takýto náročný projekt bez priameho vstupu zahraničných investorov zo západných krajín, ktoré majú s podobnými projektmi skúsenosti. Zatiaľ sa Turkménsko západným investorom v Južnom Jolotane vyhýba a spolupracuje s firmami z Číny, Južnej Kórey a zo Spojených arabských emirátov, informovala agentúra AP.
TASR, energia