Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Turkmenistan zastavil vývoz plynu do Iránu

„Türkmengaz odrazu a nelogicky, v rozpore s dohodou, zastavil dodávky plynu do Iránu a požaduje urýchlene platbu v spornej výške,“ potvrdila dnes štátna Národná iránska plynárenská spoločnosť (NIGC) vo svojej tlačovej správe.

Firma dodala, že vďaka správnemu manažmentu tento krok nepostihne dodávky zemného plynu v severných provinciách krajiny. Zároveň ale Teherán vyzval miestnych odberateľov k šetreniu plynom.

NIGC zároveň pripomenula, že Turkmenistan nečakane zastavil dodávky tejto suroviny uprostred zimy aj pred desiatimi rokmi a požadoval 9-násobne vyššiu cenu za dodávky plynu.

Irán produkuje až 700 miliónov metrov kubických plynu denne a dovoz zo susedného Turkmenistanu je len na úrovni 2 % domácej produkcie. Irán disponuje po Rusku druhými najväčšími zásobami zemného plynu na svete. Najväčším náleziskom je Južný Pars – miestne zariadenia pokrývajú až 63 % domácich potrieb plynu.

Kontrakt medzi NIGC a Türkmengazom do severných provincií Iránu bol podpísaný v roku 1997 s termínom platnosti na 25 rokov. V platnosti je tiež 5-ročný kontrakt na dodávky plynu.

Agentúra Reuters uviedla, že Turkmenistan koncom minulého roka upozorňoval na riziko zastavenia vývozu plynu, ak sa nevyrovná dlh vo výške asi 1,8 miliardy amerických dolárov, ktorý pochádza spred viac ako desiatich rokov. Teherán chcel prípad posunúť na arbitráž, minulý týždeň ale uviedol, že sa spor podarilo dočasne urovnať.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.