Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Turecký parlament ratifikoval dohodu o výstavbe Nabucca

Prijatím dohody v tureckom parlamente sa oficiálne ukončil proces ratifikácie zmluvy, ktorá hovorí o výstavbe plynovodu Nabucco na území Turecka. Keďže Turecko je kľúčovou tranzitnou krajinou pre plánovaný plynovod, schválenie dohody je významným momentom pre celý projekt. Podľa vyhlásenia medzivládna dohoda vstúpi do platnosti 1. augusta 2010.

Cieľom Nabucca je znížiť závislosť Európy na ruskom plyne. 3.300 kilometrov dlhý plynovod Nabucco má na Európsky trh dodávať zemný plyn z oblasti Kaspického mora. Na výstavbu projektu sa počíta s investíciami vo výške 7,9 mld. dolárov. Z Azerbajdžanu má plynovod pokračovať cez územie Gruzínska, Turecka, Bulharska, Rumunska, Maďarska až do Rakúska a ročne do Európy napumpovať 30 – 30 mld. kubických metrov zemného plynu.

Do projektu je zapojených šesť investorov; turecký Botas, Rumunský Transgaz, nemecký RWE, bulharský Energy Holding, maďarský MOL Plc a rakúsky OMV Gas&Power Gmbh. Každá spoločnosť vlastní v konzoriu rovnaký podiel, 16,67 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.