Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
turecko istanbul
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Hedžok
19. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Turecko súhlasí s predajom elektrárne Adularya

Turecká vláda súhlasí s tým, že kupujúci získa od vlastníka, firmy Naksan Holding, elektráreň a prevezme spolu s ňou aj úver. Do výberového konania sa ako jeden zo záujemcov prihlási Transgas.

„Dosiahli sme posun v rokovaní s tureckou stranou, ktorá súhlasila so základnými obrysmi postupu,“ povedala pre HN Hana Hikelová, hovorkyňa štátnej exportnej poisťovne EGAP, ktorá úver ČEB poistila. Pokiaľ sa strany nedohodnú, hrozí, že Česko o peniaze príde. Tureckej firme, ktorá elektráreň vlastní, dochádza hotovosť a projekt môže ešte pred predajom skrachovať.

Zdroj, ktorý stavala ostravská skupina Vítkovice, stále nie je hotový. Potrebuje úpravy a ďalšie investície. Má problémy s kotlom, ktorý nedokáže spaľovať uhlie z neďalekej bane. V apríli vznikol v EGAP zvláštny výbor, ktorá má navrhnúť spôsob riešenia problému. Po technickej stránke pomáhajú Škoda Praha a ÚJV Řež. Technológia na úpravu uhlia by stála 520 až 780 miliónov českých korún (19,9 mil. eur až 29,9 mil. eur), výmena celého kotla by vyšla na viac než tri miliardy korún (115 mil. eur), napísali ďalej HN.

Až bude jasné, čo je potrebné opraviť, môže vlastník elektrárne začať hľadať kupca.

Do nového výberového konania sa ako jeden zo záujemcov  prihlási český štátny podnik Transgas prostredníctvom svojej dcérskej firmy. Ak nikto nebude mať záujem alebo neponúkne dostatočnú sumu, dostane Transgas elektráreň za symbolickú cenu aj s dlhom, vyberie firmu, ktorá elektráreň dokončí a hotovú sa ju pokúsi predať. Okolo pripravovaného predaja sa podľa HN začínajú objavovať záujemcovia z Ruska, Číny, Poľska alebo Slovenska.

Česká vláda by sa radšej dostavbe vyhla, uvádzajú HN. Vláda by uvítala, keby súťaž vyhrala súkromná firma, ktorá by elektráreň dokončila na vlastné náklady. Súčasťou dohody potom môže byť aj predĺženie splatnosti úveru.

Rieši sa tiež otázka, kto by mohol elektráreň dokončiť, ak by ju nakoniec získal Transgas. Mohlo by ísť o Škodu Praha alebo Vítkovice Power Engineering, ktorým by miliardová zákazka mohla pomôcť dostať sa z úpadku, uzatvárajú HN.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.