Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Turecko sa dohodlo s Azerbajdžanom na dodávkach plynu

Ministri energetiky z oboch krajín podpísali dohodu, ktorá Turecku zaručí dodávky z azerbajdžanských nálezísk Šáh Deniz 1 a 2. Podpísaná dohoda je významná aj pre Európu, nakoľko Turecko by zemným plynom mohlo zásobovať aj plynovod Nabucco. Turecko už v súčasnosti od Azerbajdžanu odkupuje približne 6,6 mld. kubických metrov ročne. Podľa správ agentúry CNN Turk azerbajdžanský minister Aliev vyhlásil, že v prípade ak jeho krajina dostane zaujímavú ponuku, je možné že sa do projektu Nabucco aj oficiálne zapojí.

Projekt Nabucco v poslednej dobe obklopilo hneď niekoľko správ. Turecký parlament len pár dní dozadu schválil dohodu o výstave potrubia cez svoju krajinu. Ponuku o dodávkach zemného plynu podľa správ tureckých novín Hurriyet dostal projekt aj od ministra energetiky Severného Iraku Ashtia Hawramiho. Ten pre Hurriyet uviedol, že „projektu môžu zabezpečiť 14 až 15 mld. kubických metrov plynu.“ Problémom irackého plynu je zatiaľ neexistujúce potrubie, ktoré by ho na európsky trh dopravilo.

Do pretekov o energetické zdroje sa aktívne zapája aj Rusko, ktoré má tiež záujem o zemný plyn z Azerbajdžanu a zároveň intenzívne pracuje na projektoch Južný a Sverný tok. Tie majú dodávať do Európy plyn obídením Ukrajiny a Bieloruska. V súvislosti s Južným tokom Kremlin 7. júna podpísal dohodu s Gréckom o vytvorení spoločnosti South Stream Greece S.A., ktorá vybuduje časť južného toku cez grécke územie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.