Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Turecko-japonské konzorcium postaví v Turkménsku závod na spracovanie plynu

Na slávnostnom podpise dohody sa zúčastnil aj autokratický prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, ktorý vládne tvrdou rukou v krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov.

„Toto bude prvé zariadenie na spracovanie plynu na svete, ktoré bude využívať najmodernejšie technológie,“ vyhlásil prezident na okázalej ceremónii.

Na projekte sa budú podieľať japonská firma Kawasaki Heavy Industries a turecká Ronesans Endustri Tesisleri. Závod ročne spracuje 1,785 miliardy kubických metrov zemného plynu a vyrobí približne 600.000 ton benzínu s oktánovým číslom 92.

Výroba kvapalných palív zo zemného plynu (Gas to Liquids, GTL) nie je žiadna novinka. Takto podniky sa budujú najmä v krajinách, ktoré majú bohaté ložiská plynu.

(1 EUR = 1,3192 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.