Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ruský vojak na Kryme - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev
11. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Turbíny Siemensu sa dostali na Krym, firma sa chce brániť

„V priebehu posledných mesiacov nás náš zákazník niekoľkokrát písomne ubezpečil, že na Krym nebudú podniknuté žiadne dodávky,“ uviedol včera Siemens. Firma dodala, že všetky aktivity spojené s Krymom okamžite zastaví. Hovorca Siemensu povedal, že tým zákazníkom, o ktorom je reč, je ruská štátna inžinierska spoločnosť Technopromexport. Práve ona od Siemensu turbíny kupovala.

Kvôli protiruským sankciám EU nie je možné na Krym dodávať technológie pre energetický sektor. Siemens už predtým povedal, že ak by sa turbíny dostali na Krym, bude to znamenať porušenie zmluvy.

Kremeľ tvrdí, že turbíny dodané na Krym boli vyrobené v Rusku a z ruských komponentov. Zdroje Reuters ale uviedli, že turbíny pochádzajú zo Siemensu a boli pôvodne určené pre ruský Tamanský polostrov. Kremeľ tak zjavne narážal na fakt, že turbíny boli vyrobené v továrni v Petrohrade. Jej vlastníkom je spoločnosť Siemens Gas Turbine Technologies, v ktorej drží Siemens 65 % akcií a ktorá používa technológie Siemensu.

Podľa troch zdrojov agentúry Reuters blízkych situácii bola k inštalácii turbín na Kryme najatá ruská spoločnosť Interautomatika. Siemens v nej drží menšinový podiel.

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje výstavbu elektrární, aby bol Krym po ruskej anexii z roku 2014 energeticky sebestačný. Nemecké ministerstvo hospodárstva k záležitosti uviedlo, že je na každej firme a teda aj na Siemense, aby si zabezpečil, že jej podnikanie nie je v rozpore so sankciami. Záležitosť okolo Siemensu sa podľa zdrojov Reuters preberá aj moskovských diplomatických kruhoch.

Ruský minister energetiky Alexander Novak včera na pozadí energetického kongresu v Istanbule povedal, že výstavba dvoch elektrární na Kryme bude pokračovať. „Projekt sa uskutoční v každom prípade,“ povedal minister bez toho, aby zmienil názov nemeckej firmy. Krym podľa neho elektrárne potrebuje, čiastočne by mohli byť sprevádzkované v prvom štvrťroku budúceho roka.

Siemens je nadnárodný priemyselný koncern, ktorý pôsobí v mnohých krajinách sveta vrátane Slovenska. Zaoberá sa širokou škálou činností, od výroby vlakov cez priemyselnú automatizáciu až po zariadenie pre odvetvie zdravotnej starostlivosti. Ako poznamenala agentúra Reuters, v tomto roku firma oslávi 170 rokov pôsobnosti v Rusku. Začiatkom tohto desaťročia tam Siemens investoval asi miliardu eur, prevažne do energetiky. Nemecko je stále jedným z najväčších obchodných partnerov Ruska.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.