Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tuhá zima zvýšila spotrebu energií až o tretinu

„Naši odberatelia v domácnostiach môžu kvôli tuhej zime očakávať nárast spotreby plynu do 30 percent medziročne. V prípade tých, ktorí kúria elektrinou, by to malo byť menej – okolo 10 až 15 percent v porovnaní s minulým rokom,“ hovorí Martin Semrič, portfolio manager spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Výrazný rozdiel medzi rastom spotreby plynu a elektriny je spôsobený najmä tým, ako odberatelia daný typ energií využívajú. V prípade plynu ide predovšetkým o rodinné domy, ktoré zvyknú mať aj veľkú podlahovú plochu. Vykurujú sa celú zimu, bez ohľadu na to, aká je tuhá. V prípade elektriny je situácia o niečo iná. Vykurujú sa ňou nielen domy, ale vo veľkej miere aj víkendové chalupy a chaty. Ich využitie nie je celoročné a počas tuhej zimy ochota ľudí kúriť v nich naplno klesá. V mnohých prípadoch preto v zime na chalupu či chatu nechodia, alebo ju iba temperujú.

„Pod rast nákladov na vykurovanie sa podpísal najmä veľmi chladný január a február. Výrazne tuhá zima nezasiahla pritom iba nás a pod jej vplyvom rástli aj ceny energií na komoditných burzách,“ vysvetľuje Martin Semrič. Na výšku faktúr však bude mať vplyv aj výrazné ochladenie, ku ktorému došlo v apríli. Mnoho domácností totiž bolo nútených v tento mesiac kúriť pomerne intenzívne, čo spotrebu tlačí nahor. 

„Domácnostiam preto odporúčame, aby si navýšili zálohové platby. Rozložia si tak náklady na energie na dlhšie obdobie a vyhnú sa riziku vysokého nedoplatku pri ročnom vyúčtovaní,“ radí Martin Semrič. Odberatelia sa v prípade MAGNY nemusia báť, že by na vyšších zálohových platbách v konečnom dôsledku prerobili. Ak by im totiž na konci roka vznikol preplatok, spoločnosť im ho zúročí vo výške 2,5 % p.a.

Podobné odporúčania sa týkajú aj firemných odberateľov. „Našim zákazníkom radíme, aby si odčítali elektromer, prípadne plynomer a skonzultovali situáciu s našim fakturačným oddelením. Na základe rozdielu oproti kalkulovanej spotrebe sa vieme dohodnúť, ako je najlepšie si nastaviť platby tak, aby ročné vyúčtovanie negatívne nezasiahlo cash flow firmy,“ hovorí Martin Semrič.

Zdroj: MAGNA ENERGIA a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.