Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Trump zrušil Obamov zákaz ťažby ropy v pobrežných vodách

Trump v predvolebnej kampani sľuboval zrušiť Obamom zavedené rozsiahle obmedzenia ťažby, ktoré podľa neho podkopávajú rozvoj americkej energetiky a pripravujú o prácu tisíce ľudí. Rozzúril tým ekologických aktivistov a povzbudil odvetvie ťažby surovín. Nové nariadenie poveruje ministerstvo vnútra, aby preskúmalo a prepracovalo päťročný plán rozvoja ťažby ropy a plynu na federálnych územiach, ktorý prijala Obamova administratíva. Tento plán sa týka aj rozvoja vôd okolo amerického pobrežia. Ruší tiež Obamov „trvalý“ zákaz rozvoja oblastí Severného ľadového oceána a časti Atlantiku, zdôvodňovaný ochranou prírody.

Ku koncu decembra Obama zakázal nové vrty na ťažbu ropy a zemného plynu vo veľkej časti amerických vôd v Severnom ľadovom oceáne a v niektorých častiach Atlantiku. Použil pritom zákon z 50. rokov minulého storočia, ktorý prezidentom umožňuje zamedziť využívanie nerastných zdrojov v pobrežných vodách, ale nešpecifikuje, ako takéto nariadenie zrušiť. S odkazom na to Obamova vláda tvrdila, že toto jej nariadenie je platné „navždy“ a mnohé médiá to nekriticky prijali. Denník The Wall Street Journal ale napríklad pripomenul, že predchádzajúci prezident George Bush predtým bez problémov zrušil časť podobného nariadenia svojho predchodcu Billa Clintona.

Trumpov výnos by bezprostredne významnejší vplyv na ťažbu mať nemal. Podľa agentúry Reuters o vrty v arktických vodách zatiaľ nie je príliš veľký záujem, pretože sú veľmi nákladné a riskantné. Ich rozvoju bránia aj nízke ceny ropy a rastúca ťažba na americkej pevnine. Dopyt odvetvia po prenájme podmorských oblastí USA na prieskum a využitie ložísk je teraz najnižší za päť rokov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.