Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Trojstranné rokovania o dodávkach plynu sa majú uskutočniť koncom augusta

„Naše rozhovory s Európskou komisiou (EK) sa definitívne uskutočnia 27. a 28. augusta a dúfame, že Rusko sa k nim pripojí,“ povedal Demčyšyn.

Koncom júla však ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že Rusko nevidí dôvod na konanie rokovaní skôr ako v septembri. Ako povedal, všetky podmienky na nákup plynu Ukrajinou v 3. kvartáli sú zabezpečené, takže rokovať by sa malo až o dodávkach na 4. kvartál. „To znamená začať rozhovory v septembri,“ citovala Novaka agentúra Interfax.

EK už viac než rok diskutuje s Kyjevom a Moskvou o dodávkach suroviny na Ukrajinu, nakoľko Ukrajina je kľúčovou tranzitnou krajinou pre transport ruského plynu do krajín strednej a západnej Európy. V súčasnosti sú Moskva a Kyjev opäť v spore pre cenu, v dôsledku čoho Ukrajina od 1. júla zastavila dovoz ruského plynu. Kyjev ale musí do zimy naplniť podzemné zásobníky, aby mal dostatok plynu pre vlastné potreby, ako aj na zabezpečenie tranzitu suroviny do Európy.

Ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz oznámila, že k dnešnému dňu sa v podzemných zásobníkoch nachádza 13,36 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu. Podľa agentúry Ukrinform musí mať Ukrajina v zásobníkoch do zimy minimálne 17 miliárd m3 suroviny.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.