Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. novembra 2013 Ostatné od Energia.skTASR

Trojica poslancov chce digitalizovaný podpis pri zmluvách na odber energií

Takúto novinku spoločne navrhujú v novele zákona o energetike, ktorú už predložili na rokovanie parlamentu. Plénum NR SR by sa ňou malo zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá má naplánovaný začiatok na 26. novembra tohto roku.

Poslanci argumentujú tým, že v súčasnosti sa už používa podpis, ktorý ja zaznamenaný v digitalizovanej forme. Napríklad pri úkonoch v banke či pri mobilných operátoroch. Digitalizovaný podpis pritom nie je podľa predkladateľov elektronickým podpisom. „Ide o formu podpisu, keď sa podpisujúci reálne podpíše, pričom podpis urobí elektronickým perom na zariadenie na zaznamenanie podpisu v elektronickej podobe, teda na tablet,“ opísali zákonodarcovia v návrhu.

Pri uzatváraní zmlúv na odber elektriny alebo plynu, či pri zmene dodávateľa energií je podľa nich potrebné vyplniť niekoľko formulárov a podpísať ich. „Podpisovanie sa v digitalizovanej podobe zásadne uľahčí celý postup,“ skonštatovali predkladatelia. Všetky potrebné listiny aj s naskenovaným digitalizovaným podpisom by sa podľa nich následne ľuďom doručili poštou v klasickej, papierovej podobe. Účinnosť novely zákona poslanci navrhujú od marca 2014.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.