Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Trojdimenzionálne plastiky a obrazy, z ktorých vyviera životná energia

Vojtech Farkaš, slovenský akademický sochár, obdivuje kameň pre jeho jedinečnú štruktúru a život. Kombinuje ho so železom a inými materiálmi, ktoré dotvára do trojdimenzionálnej plastiky s osobitým čarom. Autorove diela sú výtvarne náročné a zároveň súčasné, stelesňujú umeleckú emóciu a technologickú dokonalosť. Kým iní umelci sa myšlienkou energie života iba pohrávajú, Farkaš ju svojim dielam dáva.

Charakteristickou črtou obrazov akademického maliara Alexeja Vojtáška je perfektné zvládnutie výtvarných techník, istá a uvoľnená ruka i suverénny kresbový prejav. Nechýba mu originalita, farebnosť a jedinečnosť, ako aj danosť vmaľovať do obrazu energiu a život. Do štruktúr diel vnáša poetické výrazové prostriedky.

Slávnostná vernisáž za účasti významných predstaviteľov politického a kultúrno-spoločenského diania na Slovensku sa uskutoční vo štvrtok 18. februára 2016 o 18 h. v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.

O autoroch:

Vojtech Farkaš (*1953, Rožňava) Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Zúčastnil sa desiatok samostatných a kolektívnych výstav u nás i v zahraničí. Jeho sochárske diela sú súčasťou renomovaných súkromných zbierok či zbierok slovenských i zahraničných galérií. Patrí medzi niekoľko veličín sochárskeho prejavu dneška. Jeho autorský rukopis dáva umeniu krásu a čistotu, ktorá bola vždy jeho základným poslaním. Žije a tvorí v Bratislave.

Alexej Vojtášek (*1952, Roudnice nad Labem, Česká republika) Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesora Albína Brunovského. Zúčastnil sa na mnohých samostatných i kolektívnych výstavných podujatiach, ilustroval viac ako 100 knižných titulov a jeho diela sa nachádzajú v súkromných aj galerijných zbierkach doma i v zahraničí. V roku 1985 získal cenu na Medzinárodnom trienále kresby v Norimbergu a aj ďalšie ocenenia. Žije v Bratislave a popri komornej maľbe sa venuje i kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatku od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.