Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

TRNAVA: Na radnici sa vykuruje racionálnejšie

Radnica bola na Slovensku prvým objektom, kde sa začalo vykurovať technológiou s využitím nového typu plynového čerpadla s nízkou spotrebou energie a šetrného k životnému prostrediu. Mesto získalo na projekt rekonštrukcie vykurovacieho systému s celkovým rozpočtom 154.214 eur grant z nadačného fondu Slovenského plynárenského priemyslu a tak výmena starých gamatiek za dvadsaťpäť výkonných klimatizačných jednotiek, ktoré podľa potreby prostredie vykurujú alebo ochladzujú, nezaťažila natoľko mestský rozpočet. Nová technológia umožňuje vykurovať budovy pomocou fyzikálnych vlastností tekutého chladiva, ktoré pri vyparovaní pohlcujú teplo z okolia, čo umožňuje vysokú energetickú účinnosť.

Projekt realizovala firma EMS-YZAMER, energetické služby a monitoring s.r.o. so sídlom v Trnave. „Všetky zásahy do budovy sme museli konzultovať s pamiatkármi,“ povedal technický poradca firmy Miroslav Machovič. Podľa jeho vyjadrenia ale vzhľadom na charakter technológie neboli potrebné zásadné kroky. „Využili sme staré komíny a prieduchy v stenách,“ dodal. Napojenie na plynové tepelné čerpadlo odbúralo aj nutnosť vybudovať novú elektrickú rozvodňu. Motor má nízku spotrebu a oproti klasickým nižšiu produkciu emisií o 60 percent. Predpokladá sa, že po skončení zatepľovania stropov radnice bude úspora ešte vyššia.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.