Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trnavsky kraj vodikova pumpa.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
21. februára 2022 Vodík od Energia.skSITA

Trnava má novú mobilnú čerpaciu stanicu na vodík, poslúži na prezentáciu vodíkových technológií

Bude slúžiť na tankovanie dvoch osobných vodíkových automobilov, ktoré poslúžia na prezentáciu vodíkových technológií v doprave. SIEA takto zároveň odštartovala už dlhšie avizované aktivity na podporu vodíka.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík zdôraznil, že aj tieto kroky by mali prispieť k naplneniu vízie výrazného rastu používania vodíka v doprave, ale nielen tam.

Poháňanie áut je len jedna časť jeho využitia. Oveľa väčšie využitie bude mať napríklad v oceliarstve alebo vo vykurovaní. Spoločnosť sa postupne mení na bezuhlíkovú a zaväzuje sa k alternatívnym riešeniam. Jedným z takýchto na Slovensku je i vodík,“ povedal Sulík.

Zároveň pripustil, že nástup vodíkovej éry nie je lacná záležitosť. Vodíkové autobusy sú momentálne výrazne drahšie ako naftové, treba tiež rátať s investíciami do výroby elektrolyzérov na výrobu vodíka, ďalej do skladovacích kapacít a čerpacích staníc. Je to podľa ministra hospodárstva podobné, ako to bolo v začiatkoch elektromobility pred 15-20 rokmi, ale postupne sa budú náklady znižovať.

Priblíženie problematiky

Generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš informoval, že verejnosť sa bude môcť zoznámiť s vodíkovými autami a vidieť, čo reálne znamená vodíkový pohon, napríklad v rámci interaktívnych podujatí.

Postupne sa uskutočnia vo všetkých krajských mestách na Slovensku a ich cieľom je priblížiť domácnostiam problematiku obnoviteľných zdrojov, úspor energie, ako aj inovatívnych technológií na báze vodíka.

Autobus na vodík

Čerpaciu stanicu na vodík, umiestnenú v areáli spoločnosti Arriva v Trnave, bude v súčasnosti využívať Trnavský samosprávny kraj. Jeho predseda Jozef Viskupič si od SIEA prevzal jedno z vodíkových áut, ktoré bude mať zapožičané.

Podľa Viskupiča je veľmi pravdepodobné, že v tomto roku sa už prví cestujúci v kraji odvezú autobusom na vodíkový pohon.

Chceli by sme v spolupráci s Arrivou zaradiť v prímestskej doprave do fázy testovania jeden menší a jeden väčší autobus. Hľadáme aj možnosti, ako sa dostať k vodíkovému autobusu cez verejné obstarávanie,“ povedal Viskupič. Ďalšia obmena vozidlového parku bude podľa neho závisieť od dostupnosti vodíka a siete vodíkových čerpacích staníc.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.