Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tri otázky, ktoré by ste mali položiť svojmu dodávateľovi plynu

Cena?

Štandard cenovej ponuky neexistuje, ale povinnosťou dodávateľa plynu je prispôsobiť ponuku zákazníkovi. Lebo ani ceny nie sú štandardné. Ponuka, ktorú dostanú zákazníci, musí obsahovať minimálne porovnanie ostatných cien. Optimálne je samozrejme to, že dodávateľ prispôsobí cenu štruktúre ostatných cenových ponúk, aby zákazník, aj menej skúsený, mohol porovnávať porovnateľné.

Niektorí dodávatelia určité položky dávajú do fixných poplatkov, iní zasa do variabilných. Zákazníka to potom mätie a nevie posúdiť, ktorá ponuka je cenovo najvýhodnejšia. Potenciálnemu dodávateľovi netreba oznámiť konkrétne hodnoty, stačí štruktúru ponuky – napríklad či sú do jednotkovej ceny zahrnuté všetky služby, alebo či je rozdelená na fixné a variabilné poplatky.

Zmluva?

Akonáhle sa podpíše kontrakt, dodávateľ je povinný zabezpečiť všetky administratívne úkony, akým je objednanie distribučnej kapacity od dňa začatia dodávok, aj zmenu dodávateľa na odbernom mieste. Samotnú výpoveď predošlému dodávateľovi síce dáva zákazník, ale v plnej súčinnosti nového dodávateľa. Každý dodávateľ má v zmluve iné podmienky, ako vypovedať kontrakt. Niekedy to nie je jednoduché, ale dobrí dodávatelia ich vedia posúdiť a navrhnúť zákazníkovi optimálny postup.

Zmluvy by mali byť jednoduché a transparentné. Kontrakty vždy uzatvárame na dobu určitú, a zákazník sa ani nemusí „obťažovať“ tým, že by musel dávať výpoveď. Kontrakt sa jednoducho skončí posledným dňom dodávky. Ak ho nepredĺži, nebude mať u nás ďalšiu kapacitu.

Zásobníky?

Táto téma zaujíma nielen veľkých priemyselných zákazníkov, alebo aj pre školy, nemocnice, štátne inštitúcie a dokonca aj hotelové prevádzky. Bezpečnosť dodávok plynu je kľúčová najmä v zimnom období. Dodávateľ plynu by sa mal preukázať skladovacími kontraktmi, najlepšie na území príslušnej krajiny. Je takmer neuveriteľné, že nie všetci dodávatelia disponujú plynom zo zásobníkov na Slovensku.

Zdroj: Miroslav Mital, MET Slovakia

Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.