Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Líbya - 3 mobily - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Podporovatelia zvrhnutého líbyjského vodcu Muammarra Kaddáfího ukazujú svoje mobilné telefóny. Foto: SITA/AP Photo/Francois Mori
30. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Tri mýty o líbyjskej rope

Prvý mýtus: Vstupom povstalcov do Tripolisu sa krajina stabilizuje a v krátkej dobe možno očakávať obnovu produkciu ropy na predvojnovej úrovni

Predstavitelia dočasnej vlády potrebujú urýchlene zvýšiť produkciu ropy, keďže tá je zdrojom 75 percent štátnych príjmov. Preto sa prvé kroky a vyhlásenia rebelov týkajú najmä obnovenia energetickej infraštruktúry. Je však otázne kedy sa situáciu v krajine podarí stabilizovať do takej miery, že talianska ENI či americký Marathon Oil nebudú váhať s vyslaním stoviek zamestnancov do (po)vojnovej zóny alebo s vynaložením potrebných investícií. Aj keď je podľa správ veľká časť ťažobnej infraštruktúry nepoškodená, v neprospech skorého zvýšenia produkcie zo súčasných 60 tisíc na pôvodnú produkčnú kapacitu 1,8 mil. barelov ropy za deň hovorí niekoľko skutočností:

  • perspektíva niekoľkoročnej gerilovej vojny a útokov vedených Kaddáfího lojalistami,
  • etnická roztrieštenosť krajiny a absencia základných inštitúcií
  • v neposlednom rade skúsenosť z Iraku. Aj keď je na tom Líbya v niektorých ohľadoch lepšie ako bol Irak po zosadení Saddáma Husajna, produkcia dosiahla úroveň spred roka 2003 pomalšie ako sa očakávalo a iracká vláda rozdala prvé licencie na rozvoj nových zdrojov len pred dvoma rokmi.

Druhý mýtus: Ku kontraktom na líbyjskú ropu sa ťažobné spoločnosti dostanú na základe podpory jednotlivých krajín pre povstaleckú armádu

Keďže prežitie Prechodnej národnej rady závisí od jej schopnosti zabezpečiť chod krajiny, je len prirodzené, že obnova ropného priemyslu v krajine je prioritou číslo jeden. Preto je vylúčené, aby sa udeľovanie kontraktov na prieskum a rozvoj nových polí riadilo politikou.

Zahraničné ropné spoločnosti boli v Líbyi aktívne pred začiatkom konfliktu a účasťou svojich domovských krajín na operáciách NATO nemali čo získať. Naopak, Taliani a Francúzi riskovali stratu prístupu k najbohatším potvrdeným zásobám ropy na africkom kontinente v prípade, že by sa Kaddáfímu podarilo rebéliu potlačiť. Podľa nového líbyjského vedenia sa nič nemení ani na záväzkoch voči ruským a čínskym firmám, ktorých krajiny pristupovali k podpore povstania viac než vlažne. Navyše, oproti „západným“ nadnárodným firmám môžu mať národné ropné spoločnosti ako CNCP v novej situácii navrch práve vďaka vysokému bezpečnostnému riziku, ktoré je pre verejne obchodované firmy omnoho menej prijateľné.

Tretí mýtus: Upokojenie situácie v Líbyi povedie k dramatickému zníženiu cien ropy a produktov na svetových trhoch

Analytici prisudzujú stabilizácii situácie v Líbyi významný podiel na upokojení svetového trhu s ropou, čo by mohlo viesť k výraznejšiemu poklesu cien suroviny aj produktov, vrátane pohonných látok. Geopolitické dianie síce vedie ku krátkodobému nárastu alebo poklesu cien na trhoch, no tie v dlhodobom horizonte odrážajú skôr fundamenty ako je celková svetová produkcia a predpokladaný dopyt.

Líbya je významným producentom ropy, no aj v časoch najintenzívnejšej ťažby zodpovedala len za čosi pod 2 percentá svetovej produkcie. Padajúce prevratové domino sa najkritickejším producentom ropy (Saudská Arábia) zatiaľ vyhýba a viac než rapídne upokojenie situácie v Líbyi je za klesajúce ceny ropy zodpovedná perspektíva ďalšej ekonomickej recesie a teda aj znížený dopyt po energiách každého druhu. Indikátorom tejto reality je fakt, že ceny ropy klesajú už niekoľko týždňov vďaka bezútešnej ekonomickej situácii na oboch stranách Atlantiku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.