Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protimonopolny urad sr.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
1. februára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Tri firmy zatiaľ nemusia zaplatiť pokutu 9 miliónov eur za kartel, uspeli v odvolaní na PMÚ

Tri energetické firmy zatiaľ nemusia zaplatiť pokutu 9 miliónov eur za energetický kartel. Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zhruba pred rokom uložil trom spoločnostiam spomínanú pokutu za uzatvorenie kartelovej dohody, ktorou mali porušiť hospodársku súťaž. Išlo o tender v štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ktorá si v roku 2017 objednala stavebné a montážne práce za 35 miliónov eur.

Pre podozrenie z koordinácie postupu podnikateľov vo verejnom obstarávaní sa na PMÚ obrátila Nadácia Zastavme korupciu. Odvolací orgán protimonopolného úradu však aktuálne celú vec vrátil prvostupňovému orgánu na nové prejednanie a rozhodnutie.

Rada úradu v prvostupňovom rozhodnutí identifikovala neúplnosť vo vyhodnotení vybraných dôkazov, čo malo vplyv na vyhodnotenie žiadosti o zhovievavosť, ako aj na skutkové závery úradu vo vzťahu k jednotlivým účastníkom konania. Uvedené skutočnosti majú podľa Rady úradu za následok nepreskúmateľnosť prvostupňového rozhodnutia. Rada úradu na účel správneho zistenia a posúdenia skutkového stavu prvostupňové rozhodnutie zrušila a vec vrátila prvostupňovému orgánu na nové prejednanie a rozhodnutie,“ informoval PMÚ.

Predmet verejného obstarávania

V roku 2017 PMÚ prijal podnet od Nadácie Zastavme korupciu pre podozrenie z koordinácie postupu podnikateľov vo verejnom obstarávaní vyhlásenom prevádzkovateľom elektrizačnej prenosovej sústavy na území Slovenskej republiky.

Na základe uvedeného podnetu úrad začal prešetrovanie týkajúce sa protisúťažného konania podnikateľov spočívajúceho v koordinácii ich postupu pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania.

Predmetom verejného obstarávania bola dodávka stavebných a montážnych prác, súvisiacich tovarov a služieb potrebných pri výstavbe a uvedení do prevádzky špecifického elektrického zariadenia, pričom hodnota víťaznej ponuky príslušného uchádzača prevyšovala 35 miliónov eur.

Prešetrovanie podnetu

V rámci prešetrovania podnetu úrad v máji 2019 v priestoroch dvoch prešetrovaných podnikateľov vykonal inšpekciu. Na základe získaných informácií a podkladov úrad v marci 2020 z vlastného podnetu začal správne konanie voči šiestim podnikateľom vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž.

Pokutu úrad nakoniec uložil len trom účastníkom konania, keďže úrad v konaní vo vzťahu k ďalším trom účastníkom konania nepreukázal, že by títo porušili zákon o ochrane hospodárskej súťaže.

Vzhľadom na to, že jeden z pokutovaných účastníkov konania požiadal o uplatnenie programu zhovievavosti a zároveň sa aj urovnal, úrad súčasne uložil zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na tri roky už len zostávajúcim dvom pokutovaným účastníkom konania,“ konštatoval PMÚ.

Neštandardne široký rozptyl

Ako informovala Nadácia Zastavme korupciu, zákazku v spomínanom 35-miliónovom tendri vyhrala dvojica firiem Alter Energo a SAG Elektrovod. Nadácii sa nepáčil neštandardne široký rozptyl v cenách uchádzačov, a preto sa obrátila na PMÚ.

Nepáčilo sa im tiež, že v rovnakom čase SEPS vyhlásil hneď dve väčšie montážne zákazky. „Vyhlásenie dvoch zákaziek súčasne dávalo uchádzačom veľmi dobré možnosti pre uzavretie kartelovej dohody,“ myslí si nadácia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.