Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na názov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Bajkalskej ulici. Bratislava, 13. december 2016.
Foto: archívne, SITA/Marko Erd
2. februára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Trhy s elektrinou sú pokojnejšie. Keď to bude potrebné, ÚRSO zasiahne

Trhové ceny elektriny sa v súčasnosti pohybujú na najnižších úrovniach za ostatné mesiace. Na pražskej burze PXE si môžu dodávatelia zaobstarať silovú elektrinu s dodávkou na budúci rok za zhruba 87 eur za megawatthodinu.

Na krátkodobom trhu sa cena elektriny pohybuje od 50 do 60 eur za megawatthodinu. Pred rokom a pol dosiahla pritom elektrina na pražskej burze rekord, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Slovenské vlády zachraňovali slovenské domácnosti pred extrémnym zdražovaním elektriny, keď vyrokovali so Slovenskými elektrárňami dodávku silovej elektriny za 61 eur za megawatthodinu. Keďže silová elektrina tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, slovenské domácnosti turbulentné časy na energetických trhoch vo svojich peňaženkách vďaka tomu ani nespozorovali.

Predkrízové obdobie

Situácia na trhoch s elektrinou sa pomaly, ale isto vracia do predkrízového obdobia. Čo by sa stalo s cenami elektriny pre domácnosti, ak by cena silovej elektriny na trhoch zrazu rapídne klesla pod hodnotu 61 eur za megawatthodinu?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tvrdí, že ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 sú stanovené na základe rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR o všeobecnom hospodárskom záujme, preto je to skôr otázka ministerstvo. Ministerstvo hospodárstva nám zatiaľ na otázky neodpovedalo.

Výrazné zásahy

Regulačný úrad však pre agentúru SITA zároveň zdôraznil, že v prípade potreby nebude váhať využiť svoju kompetenciu a zasiahne v prípade ak sa výrazne zmenia ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny alebo schválení ceny.

Ako ďalej dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, aktuálne hodnoty denných cien forwardových produktov na energetickej burze PXE, ktoré vstupujú do stanoveného rozhodujúceho obdobia pre výpočet základnej priemernej ceny na určenie maximálnych cien za dodávku elektriny, každopádne nevykazujú pokles priemernej ceny za toto obdobie pod úroveň 61 eur za megawatthodinu.

Zmeny v legislatíve

Úrad zároveň pripravuje rozsiahle zmeny v sekundárnej legislatíve v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny, ktorá upraví regulačný rámec na nadchádzajúce obdobie, teda od roka 2025,“ konštatoval Igaz.

Naďalej teda platí, že domácnosti budú v tomto roku platiť za elektrinu toľko, ako v minulom roku. Zmeniť to môžu len ešte priaznivejšie trhové ceny elektriny, následne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a v neposlednom rade ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.