Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina cierna biela koncovka - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
9. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Trhovo orientovaní Briti sa chystajú zaviesť cenovú reguláciu

Dodávatelia elektriny aj plynu na Slovensku už dlhé roky márne volajú po deregulácii cien, ktorá podľa nich bráni konkurencii, lepším cenám a službám pre domácnosti aj malé podniky. Ako vzor pre liberalizáciu trhu s energiami slúžila Veľká Británia. Dodávatelia na ostrovoch sa však momentálne pripravujú na zavedenie cenového stropu pre časť spotrebiteľov. Už tento týždeň chce tamojšia vláda predložiť návrh predmetného zákona.

Lojalita sa nevypláca

„Hoci sme zástancami voľných trhov, vždy prijmeme kroky na ich nápravu, ak prestanú fungovať,“ ohlásila minulý týždeň britská predsedníčka vlády Theresa May. Ako jeden z najviditeľnejších príkladov uviedla „rozvrátený trh s energiami“.

„Energetický trh trestá lojalitu vyššími cenami a najviac lojálnymi zákazníkmi sú tí s nižšími príjmami, seniori, ľudia s nižším vzdelaním a ľudia, ktorí si bývanie prenajímajú. Teda tí, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemajú čas prezerať ponuky,“ uviedla premiérka s tým, že vláda predstaví návrh zákona, ktorý „zavedie cenový strop na účty za energie“ a „ukončí zlodejinu v cenách za energie raz a pre všetkých“.

V reakcii na toto vyjadrenie okamžite klesli akcie najväčších dodávateľov energií v Spojenom kráľovstve. Energetický regulačný úrad Ofgem aj spotrebiteľské organizácie snahu vlády podporili.

Za reformu trhu s energiami sa vyslovil aj britský úrad na ochranu hospodárskej súťaže (CMA). Ten počas svojho nedávneho vyšetrovania zistil, že až 70 % domácností, ktoré odoberajú energiu od veľkých dodávateľov platia drahšiu štandardnú variabilnú sadzbu. Ak by prešli k lacnejšiemu dodávateľovi, mohli by ročne ušetriť viac než 300 libier (cca 335 eur).

Podľa údajov Ofgemu pôsobí na britskom trhu spolu 54 dodávateľov, z toho 46 ponúka elektrinu aj plyn. Viac než 80-percentný podiel na oboch trhoch majú veľkí dodávatelia.

Drahý štandard

Už vo volebnom manifeste Konzervatívnej strany sa spomínali nové kompetencie pre Ofgem, na základe ktorých by mohol každých šesť mesiacov upravovať maximálnu cenu s tým, ako by sa menili náklady dodávateľa elektriny či plynu. Tento systém v Británii funguje u niektorých zraniteľných odberateľov, teraz by sa mal rozšíriť na celú skupinu spotrebiteľov, ktorí majú uzavreté menej výhodné zmluvy.

Vláda naznačila, že chce zaviesť cenový strop pre približne 15 miliónov z celkového počtu 27 miliónov odberateľov elektriny a plynu z radov domácností, ktoré využívajú drahšie štandardné variabilné tarify.

Nižšie ceny môžu domácnosti získať napríklad pri duálnej ponuke, čiže ak od toho istého dodávateľa majú elektrinu aj plyn; ak majú v zmluve garantovanú zľavu oproti štandardnej cene, ktorá ale býva časovo obmedzená; alebo majú ceny zafixované na určité obdobie, čím sa vyhnú vplyvu možného nárastu cien na burze. Akonáhle ale skončí obdobie akciovej zľavy či fixácie, odberatelia automaticky spadajú do štandardnej sadzby, ktorá býva najdrahšia.

Domácnosti v tejto skupine by vďaka cenovému stropu mohli v priemere ušetriť asi 100 libier (asi 112 eur) ročne. Intervencia v podobe maximálnej ceny by mala byť dočasná. Ak sa nový zákon podarí schváliť, platiť začne najskôr pred vykurovacou sezónou 2018-19.

Riziká zásahov

Nápad vyvolal silnú kritiku odborníkov. Varujú najmä pred jednorazovými populistickými intervenciami, ktoré nevedú k dlhodobému zlepšeniu na trhu a obmedzujú konkurenčný boj dodávateľov. Podľa niektorých analytikov môžu spotrebitelia získať falošný pocit bezpečia s tým, že nemusia nič meniť. Nečinnosťou sa ale môžu pripraviť ešte o väčšie úspory, ktoré by získali, ak by zmenili tarifu alebo dodávateľa, obdobne ako napríklad pri uzatváraní poistenia vozidiel či domácnosti.

Šéf britskej obchodnej komory (BCC) Adam Marshall zdôraznil, že treba venovať veľkú pozornosť tomu, aby cenový strop nevyvolal nezamýšľané dôsledky, ktoré by viedli k zvýšeniu nákladov pre domácnosti alebo firmy.

Veľkí dodávatelia varujú, že cenový strop odberateľom neprinesie očakávané úspory, keďže väčšina firiem bude svoje ceny stanovovať na úrovni alebo blízko maximálneho stropu. Naopak menší dodávatelia veria, že sa im na pozadí cenového stropu podarí odlákať zákazníkov od takzvanej veľkej šestky dodávateľov.

V období od januára do júla tohto roka zmenilo dodávateľa plynu 2,18 milióna všetkých britských odberateľov, dodávateľa elektriny 2,82 milióna odberateľov.

V prípade štandardného variabilného tarifu platia spotrebitelia za energiu u veľkých dodávateľov v priemere 1142 libier ročne (za elektrinau aj plyn). Ak by mali najlacnejší dostupný produkt, podľa údajov Ofgemu by platili v priemere len 824 libier ročne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.