Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľkové elektrické vedenie
Foto: SITA/Milan Illík
29. apríla 2024 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Trhové ceny elektriny a zemného plynu klesli, pomohla aj výroba elektriny na Slovensku

Trhové ceny elektriny a zemného plynu klesli. Elektrina sa drží tesne nad úrovňou 90 eur za megawatthodinu. Ceny plynu klesli pod hranicu 30 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 91 eur za megawatthodinu.

Deň predtým bola cena elektriny na pražskej burze pritom ešte na úrovni 93 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny zemného plynu

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 29 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena vyššia ako 30 eur za megawatthodinu. Pred vyše mesiacom si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Tlačia cenu elektriny nadol

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom sa situácia na trhu nezmenila a obchodníci aj naďalej sledujú štandardné udalosti ako ekonomika a výhľad pre spotrebu.

Viacero analytikov síce podľa neho pozitívne hodnotilo zverejnenie lepšieho ako očakávaného prieskumu nákupných manažérov z Nemecka, ktoré už druhý mesiac za sebou vykázalo rast.

Na druhej strane však, pri bližšom pohľade na štruktúru vidíme, že obnova je v sektore služieb, no priemysel podstatný pre spotrebu energií aj naďalej zaostáva,“ dodal Boháček.

Druhou oblasťou je návrat teplotne normálneho až mierne nadnormálneho počasia na západoeurópske energetické trhy, ktoré tlačia cenu elektriny nadol v dôsledku nižšieho dopytu, ako aj z dôvodu vyššej produkcie solárnych a veterných zdrojov.

Spotrebiteľské ceny domácností

Na energetickom trhu zaujalo podľa Boháčeka aj zverejnenie reportu Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Podľa reportu, sa vlani Slovensko stalo čistým exportérom elektriny vďaka spusteniu tretieho bloku Mochoviec a poklesu spotreby (najnižšia od roku 1994).

Za prvé tri mesiace tohto roka, Slovensko exportovalo 1,6 terawatthodín elektriny, čo je takmer polovica vlaňajšieho exportu. V porovnaní s predošlými rokmi je to výrazný nárast. Naposledy bolo Slovensko čistým exportérom v prvom kvartáli 2021, no za celý rok 2021 malo zápornú bilanciu.

Hlavné toky elektriny ostávajú bez zmeny, dovoz je najmä z Česka a Poľska a naopak, vývoz smeruje primárne do Maďarska. „Objemy tokov sa medziročne menia, aktuálne však platí, že vyrábame viac elektriny, než spotrebujeme a tento trend by sa podľa nás nemal v dohľadnej dobe meniť. Keďže ide o veľkoobchodný trh, dopad na spotrebiteľské ceny domácností a firiem však nebude výrazný, ale isté zlacnenie je možné očakávať v niektorých fakturačných zložkách dodávok energie, napríklad jadrové zdroje,“ konštatoval Boháček.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.