Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
10. júna 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Trhové ceny elektriny a plynu uplynulý týždeň klesli, elektrina je už pod magickou hranicou

Trhové ceny elektriny a plynu uplynulý týždeň klesli. Ceny elektriny sa dostali pod magickú 100-eurovú hranicu. Ceny plynu sa stále držia nad úrovňou 30 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 97 eur za megawatthodinu.

Začiatkom uplynulého týždňa bola cena na úrovni 102 eur za megawatthodinu. Pred vyše dvoma mesiacmi si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Obnova solárnej produkcie

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, pokles cien elektriny na veľkoobchodných trhoch bol takmer v celej Európe, najmä po obnove solárnej produkcie Nemecka.

V ďalšom týždni očakávame, že veľkoobchodné ceny by mohli zotrvať na súčasných, alebo nižších úrovniach, ak nepríde k výraznejšej zmene ceny emisných povoleniek, ktorá po poslednom poklese znížila aj ceny zemného plynu späť k 33 eurám za megawatthodinu,“ dodal Boháček.

Produkcia veternej energie je nateraz nižšia, ale sľubné výsledky obnovy solárnych dodávok z juhu Európy by podľa neho mali vykryť postupný nárast dopytu po elektrine na chladenie s nástupom vyšších letných teplôt.

Elektrina dosiahla rekord

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 33 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena 36 eur za megawatthodinu. Pred vyše dvoma mesiacmi si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.