Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina ceny dane odvod nadmerné príjmy
Foto: ilustračné, GettyImages
3. júna 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Trhové ceny elektriny a plynu mierne klesli, elektrina sa však stále drží nad magickou hranicou

Trhové ceny elektriny a zemného plynu počas minulého týždňa klesli. Elektrina sa však stále drží nad magickou hranicou 100 eur za megawatthodinu. Ceny plynu sú nad hranicou 30 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 101 eur za megawatthodinu. Začiatkom uplynulého týždňa bola cena na úrovni 105 eur za megawatthodinu.

Pred vyše dvoma mesiacmi si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Vyšší rast cien elektriny

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, vyšší rast cien elektriny na veľkoobchodnom trhu bráni aj naďalej zvyšujúca sa produkcia solárnej energie, ktorá sa s približujúcim letným slnovratom bude dostávať v Európe k svojim ročným sezónnym maximám.

Produkcia veternej energie sa v predchádzajúcom týždni znížila a nateraz sa nepredpokladá obnovenie jej produkcie v horizonte najbližšieho týždňa. To by malo udržiavať ceny elektriny vyššie, avšak pred letom očakávame obnovenie poklesu a návrat pražských cien pod 100-eurovú hranicu,“ konštatoval Boháček.

Ceny plynu na ústupe

Trhové ceny zemného plynu taktiež počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 34 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena 36 eur za megawatthodinu. Pred vyše dvoma mesiacmi si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.