Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Trh s ropu si ešte počká na iránsky export, zhruba do 1. polovice 2016

Export ropy z Iránu tak zostane na doterajšej úrovni, kým arabský štát v plnom rozsahu nesplní všetky podmienky dohody so svetovými mocnosťami o obmedzení svojho jadrového programu. Až potom Západ zruší sankcie proti Teheránu.

Hochstein tiež uviedol, že USA veľmi podrobne sledujú iránsky export ropy.

Irán sa medzitým pripravuje na zvýšenie dodávok ropy na svetový trh, napriek tomu, že ponuka na trhu vysoko prevyšuje dopyt v dôsledku čoho sú ceny ropy najnižšie za šesť rokov. Dôvodom nadmerných dodávok komodity na trh je rozmach ťažby ropy z bridlíc v USA.

Irán, ktorý bol pred uvalením sankcií druhým najväčším producentom ropy v rámci OPEC, je odhodlaný získať späť svoj podiel na svetovom trhu, ktorí si rozdelili medzi sebou jeho rivali od Saudskej Arábie cez Mexiko až po Rusko.

Irán je momentálne piatym najväčším producentom ropy spomedzi členov OPEC. V septembri dosiahol objem jeho ťažby v priemere 2,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Na porovnanie, na konci roka 2011 produkoval Irán 3,6 milióna barelov ropy denne.

Ázijské štáty, vrátane Číny a Inde, sa museli vzdať dodávok ropy z Iránu. USA im totiž pohrozili, že ak nebudú dodržiavať ekonomické sankcie proti Teheránu riskujú stratu prístupu k niektorým častiam globálneho finančného systému.

Teherán sa po vyše dvoch rokoch rokovaní nakoniec dohodol s mocnosťami, v júli podpísal vo Viedni dohodu o obmedzení svojho jadrového programu a pripravuje sa na návrat na svetový trh s ropou.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.